Názory na školní stravování se různí - úředníci chválí, rodiče hledají alternativní řešení

Tento týden se konala v Pardubicích konference, která se věnovala kvalitě školního stravování. Změnil se jídelníček dětí, nebo se neliší od toho, co konzumovali jejich rodiče?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo talíř se zelím, vpravo talíř s vajíčky

Vlevo talíř se zelím, vpravo talíř s vajíčky | Foto: Jana Hovjacká

„Systém školního stravování musíme pochválit, je svým způsobem unikátní v Evropě, protože se snaží o jakousi vizi ve stravování, ale zároveň bychom měli udělat další posuny ve vyhlášce, která upravuje fungování školního stravování,“ říká bývalý poradce ministra školství David Bartůšek.

Vyhláška definuje zejména to, co se rozumí školním stravováním, vymezuje technické zabezpečení a popisuje požadovanou nutriční hodnotu stravy. V současné době chybí vyhlášce nové doporučené výživové dávky a zároveň databáze nutričních hodnot potravin. Ministerstvo školství zároveň čeká i na spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Školní jídelny.mp3

„Školní stravování se zlepšilo díky novým technologiím i nutriční skladbou potravin, která se ale má stále kde zlepšovat. Ale pořád je kvalitnější, než jak se děti stravují doma,“ říká náměstek ministryně školství Petr Špirhanzl.

Děti platí za školní obědy 24 až 26 korun. Tato cena je kompromisní. Děti platí pouze hodnotu potravin, režii hradí škola. Pro některé rodiče je i tato částka vysoká a proto se jejich děti nemohou ve školních jídelnách stravovat. Přitom je zcela běžné, že žáci nakupují daleko dražší potraviny a nápoje v automatech, které jsou umístěny ve školách.

Navýšení ceny by určitě pomohlo ke kvalitnějšímu stravování, shodují se Petr Špirhanzl a David Bartůšek.

Rozšíření nabídky se školy nebrání

Někteří rodiče volají po alternativní stravě - bezlepkové dietě, bio kvalitě nebo vegetariánské stravě. Jsou ochotni si za ni i připlatit. A záleží na přístupu vedení školy, zda proto má podmínky a je schopno takové alternativy nabídnout. „Každý ředitel pokud chce, tak je schopný si alternativní stravování prosadit,“ říká David Bartůšek.

Pokud rodiče nejsou spokojeni s kvalitou nabídky školní jídelny, mohou se obrátit na Českou školní inspekci.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme