Nečas chce jasnou většinu ve sněmovně, nebo volby. Spolupráci s Bártou vylučuje

Premiér Petr Nečas považuje za vyloučenou spolupráci vlády se sněmovním klubem Věcí veřejných, pokud v něm bude nepravomocně odsouzený Vít Bárta. Poté, co vzniká nová platforma kolem Karolíny Peake, trvá premiér na bezpečné většině ve sněmovně. Jasno chce mít Nečas do pondělí, jinak dá přednost předčasným volbám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas | Zdroj: ČTK

„Je vyloučené, aby se vláda opírala o poslanecký klub, který zevnitř nebo ze zákulisí řídí člověk odsouzený za korupci,“ uvedl Nečas v souvislosti s Vítem Bártou.

Koaliční smlouvu s Věcmi veřejnými podle něj zatím občanští demokraté nevypověděli, trvají ale na bezpečné většině ve sněmovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení premiéra Petra Nečase sledovala reportérka Martina Spěváčková

Co přesně myslí bezpečnou většinou, premiér neupřesnil. Řekl pouze, že „bezpečná většina je taková, která není nebezpečná“.

„Nepřistoupím na žádný způsob postupné agónie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden nebo dva poslanci či poslankyně. Žádné těsné většiny 101 nebo 102, nic takového nemá smysl. Vláda musí mít tah na branku, musí být schopna realizovat svůj program konsolidace veřejných financí a realizace modernizačních reforem,“ zdůraznil Nečas.

Pokud do pondělí nebude jasné, že vláda má onu bezpečnou většinu, navrhne Nečas své straně návrat k plánu na předčasné volby ještě v červnu letošního roku. ODS by tak s politickými partnery začala jednat o rozpuštění poslanecké sněmovny.

Podle premiéra teď bude probíhat řada veřejných i zákulisních jednání. Už dnes odpoledne má například zasednout grémium ODS. Své poslance pak večer začne sčítat poslanecký klub VV.

Levice chce nové volby, vláda podle ní ztratila právo pokračovat

Číst článek

Brzké vyjasnění situace požaduje i místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. „Důležité je, že příští týden sněmovna buď bude standardním způsobem jednat, anebo se do úterka ukáže, že vláda nemá dostatečnou politickou podporu, a potom je potřeba co nejrychleji přijmout usnesení o rozpuštění sněmovny,“ podotkl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozpadu Věcí veřejných a budoucnosti vládní koalice mluvili na Rádiu Česko poslankyně Jana Suchá a komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman

Předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka premiérovi vzkázal, že by neměl vládu opírat o přeběhlíky. Vicepremiérka Peake je podle Sobotky spoluodpovědná za Věci veřejné, a tak musela vědět o podezřelých praktikách.

Karolína Peake v úterý odešla z VV a oznámila, že zakládá novou platformu. Vyzvala své stranické kolegy, aby ji následovali. Aby vláda měla ve sněmovně alespoň většinu 101 hlasu, muselo by Peake následovat nejméně sedm dalších poslanců Věcí veřejných.

Vládu chci stavět, ne bořit, vysvětluje Karolína Peake odchod z VV

Číst článek

Peake už mimo jiné podpořili třeba Dagmar Navrátilová, Jana Suchá, Viktor Paggio nebo ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Dnes se na stranu vicepremiérky postavil i poslanec Martin Vacek, který též z Věcí veřejných vystoupil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci ve vládní koalici okomentoval v Ozvěných dne Petr Nováček

„Informaci jsem konzultoval s předsednictvem Zlínského kraje, krajská rada VV se včera sešla a doporučila mi, aby jednal za krajskou na podporu Karolíny Peake. Tak jsem dnes ráno učinil a složil jsem členství ve Věcech veřejných,“ potvrdil Vacek.

„U mě to byla otázka přetečení hrnečku, samozřejmě nespokojenost byla v mém případě delší dobu. Určitě to nebylo kvůli soudu, ale vadí mně politika ultimát. Já sama jsem na posledním poslaneckém klubu vystupovala proti ultimátům, kterými bylo řečeno – podejme všichni demise. Mně to přijde jako vyhrožování,“ říká poslankyně Jana Suchá.

Připouští i možnost spolupracovat s vyloučenými poslanci VV Kristýnou Kočí a Jaroslavem Škárkou. „Jsme ochotni spolupracovat se všemi, kteří budou naplňovat program VV. My jsme skutečně neodešli, abychom měnili program, my jsme pouze nesouhlasili s vedením a s tím, kam se strana ubírala,“ vysvětluje Suchá.

Sama Peake dnes po jednání vlády odmítla říct, s kolika poslanci může počítat. Počet svých přívrženců prý včas sdělí jak veřejnosti, tak premiérovi.

Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka se v kuloárech sněmovny mluví o osmi až devíti členech poslaneckého klubu VV.

„To je málo. Poslanců ODS a TOP 09 je 93, takže osm nebo devět by dohromady dalo většinu 101 nebo 102 poslanců a to rozhodně není ta většina, kterou si představuje pan premiér. Mimochodem představme si, že by tím 101. nebo 102. poslancem byli například Kristýna Kočí nebo odsouzený poslanec Škárka,“ poznamenal Nováček.

Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Petra Hartmana se vláda testu důvěry nevyhne. „Testem důvěry vláda určitě projde – buď sám Petr Nečas požádá o vyslovení důvěry, nebo se o to postará opozice, která už avizovala, že pokud tak premiér neučiní, tak to udělá za něj. Až v ten moment se ukáže, kdo stojí na straně vlády a kdo je naopak proti ní.“

Martina Spěváčková, Martin Hromádka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme