Nejlepšími neziskovkami se staly Kamarádi, Debra, Modré dveře a Post Bellum. Starají se o nemocné i o historii

Nejlepšími neziskovými organizacemi v republice se letos staly spolek volného času pro děti Kamarádi ze středočeského Stochova, brněnská organizace Debra pro pacienty s nemocí motýlích křídel a terapeutické centrum Modré dveře z Kostelce nad Černými lesy. Ceny Neziskovka roku jim na ceremoniálu v pražském divadle Archa udělila v pondělí Nadace rozvoje občanské společnosti. Cenu veřejnosti získala společnost Post Bellum.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po odstranění Stalinova pomníku, který stával na Letné v 50. letech, zůstal na Letné podstavec se sklepením. Organizace Post Bellum tam ve spolupráci s Českým rozhlasem příští rok uspořádá výstavu ke 100. výročí založení Československa.

Cenu veřejnosti získala organizace Post Bellum, která zaznamenává příběhy obětí totalitních režimů. Na snímku jsou prostory pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné, které chce organizace změnit v muzeum. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ocenění nadace rozdávala pošesté. Cena má zviditelnit profesionálně řízené neziskové organizace a ukázat jejich kvalitní práci a přínos. „Vidíme, že důvěra v neziskový sektor klesá. Málokdo si přitom uvědomuje, co neziskovky všechno dělají a jak by vypadal jen jediný den bez nich,“ řekla ředitelka nadace Jana Vožechová.

Kolik teče do neziskovek? Ministerstva posílají zlomek ze svých rozpočtů, hlavně sociálním projektům a sportu

Číst článek

Neziskové organizace se staly terčem kritiky i nenávistných komentářů na sociálních sítích. Někteří politici začali zpochybňovat jejich přínos a volali po omezení dotací. Vláda mluví o nutnosti podporu přehodnotit. Odborníci na sociální problematiku ale varují, že bez prospěšných společností, spolků a dalších organizací by se v Česku mohly zhroutit služby pro seniory, vážně nemocné či postižené.

Státní peníze jdou hlavně do sportu

Podle vládního rozboru financování dostaly neziskové organizace od státu, ministerstev a státních agentur v roce 2016 na dotacích 17,9 miliardy korun. Největší část z toho putovala do sportu, a to 34 procent. Celkem 30 procent sumy plynulo do sociálních věcí, devět procent do vzdělávání, zbytek do ochrany památek a životního prostředí, zdravotnictví, zemědělství či výzkumu.

Genovou terapií proti nemoci motýlích křídel? Reálné využití je zatím daleko, myslí si lékařka

Číst článek

Hodnocení neziskových organizací před oceněním provádějí experti z firem, úřadů i neziskového sektoru. Zaměřují se na tři kategorie - malé, střední a velké organizace. Do užšího výběru postupuje v každé kategorii pět neziskovek. Do nich se pak vypraví hodnotitelé a zkoumají činnost, řízení, financování i komunikaci s veřejností. Vybraní finalisté z každé kategorie nakonec představují svou společnost a její práci před komisí, která určí vítěze.

Mezi malými organizacemi letos uspěl stochovský spolek Kamarádi, který se snaží od roku 2000 vyplňovat volný čas dětí i dospělých. Provozuje i rodičovské centrum. V kategorii středních organizací uspěla brněnská Debra, která od roku 2004 pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel a jejich rodinám. Služby jim poskytuje zdarma.

OBRAZEM: Několikametrová zeď jako připomínka totality. V podzemí ‚Stalina‘ se otevírá výstava Paměť národa

Číst článek

Terapeutické centrum Modré dveře z Kostelce poskytuje psychologickou i sociální podporu lidem v obtížných situacích. Vzdělává i odborníky, kteří s potřebnými pracují. Cenu veřejnosti získala organizace Post Bellum, která zaznamenává příběhy obětí totalitních režimů.

Nadace rozvoje občanské společnosti slaví letos čtvrtstoletí své existence. Snaží se podporovat a rozvíjet neziskový sektor v Česku. Dosud rozdělila přes 1,8 miliardy korun mezi víc než 7500 projektů. Nadační příspěvky pocházejí z grantů z Evropského hospodářského prostoru i od dárců. Nejznámějším projektem nadace je sbírková akce Pomozte dětem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme