Nová pravidla pro udělování průkazů ZTP by je mohla vrátit desítkám tisíc lidí

Hendikepovaní lidé by už od příštího roku neměli přicházet o výhody od státu. Od ledna 2014 se změní pravidla pro přiznávání průkazů tělesně postižených, které slouží hlavně v dopravě a pro parkování vozidel. Zmírní se přísná kritéria a kartičky ZTP by mohly dostat zpět desítky tisíc lidí, kteří o ně vloni přišly kvůli sociální reformě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíčkář (ilustrační foto)

Vozíčkář (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

Lenka Kovářová má od dětství vykloubené nohy a chůze je tak pro ni velmi obtížná. „Už mám zkrácenou nohu o šest centimetrů. Nosím vyvýšenou botu s ortopedickými vložkami,“ popisuje.

Vloni si chtěla prodloužit průkaz ZTP, jenže už ho znovu nedostala. Přitom její zdravotní hendikep se nezměnil. Jenže podle nového lékařského posudku a po kontrole sociální pracovnice byla paní Kovářová soběstačná.

Proti rozhodnutí se odvolala, ale marně. Přitom průkazku pro tělesně postižené potřebuje v dopravě. „Něco vydržím, ale když jedu opravdu hodinu v metru, tak mě strašně bolí záda,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v pravidlech udělování průkazů ZTP informovala redaktorka Petra Benešová

Od loňského roku platí nová pravidla zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Průkazky se začaly udělovat podle toho, jestli se o sebe člověk sám postará, nebo je závislý na pomoci druhých - a to bez ohledu na diagnózu.

Podle právničky Zdeny Cupkové ze Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením jsou nová pravidla nesmyslná. „Zpřísnilo se to takovým způsobem, že jsme najednou my invalidé začali ozdravovat. Aby člověk mohl dostat aspoň ten průkaz ZTP, tak nesměl ujít víc než 200 metrů,“ uvádí příklad.

Přitom lidé potřebují průkazku také jako doklad, aby mohli parkovat v zakázaných zónách a na vyhrazených parkovacích místech. Podle právničky se podobně měnil i zákon o sociálních službách a tedy i hodnocení u příspěvků na péči.

„Lidé, kteří měli třeba třetí kategorii, byli pozváni na kontrolu a najednou s hrůzou zjistili, že z třetí kategorie se tak ozdravili, že už jsou v první. Čili místo čtyř pěti tisíc dostávají osm set korun,“ poukazuje.

Zpřísnění mělo zabránit zneužívání

Ministerstvo práce a sociálních věcí původně chtělo zabránit tomu, aby se průkazky zneužívaly. Po opakovaných protestech hendikepovaných se ale pravidla od ledna 2014 znovu změní. Zatím jen v případě udělování průkazek.

„Posuzování pro účelyy průkazu osoby se zdravotním postižením nebude již vázáno tak jako dosud na stupně závislosti, ale bude to samostatné řízení. Budou i samostatná kritéria, dochází k rozšíření na zdravotní postižení,“ vysvětluje Jiří Biskup, ředitel sekce sociálně pojistných systémů ministerstva.

Postižení, kteří přišli vloni o průkazky, by si tak o ně mohli opět v lednu zažádat. Jednalo se o desítky tisíc lidí.

„Pouze ti, kterým končila platnost posudku. Jestli jsme v roce 2012 posoudili zase zhruba celkem 100 tisíc žadatelů, tak o tu průkazku ZTP mohlo přijít třeba 30 tisíc občanů,“ odhaduje ředitel úseku lékařské posudkové služby České správy sociálního zabezpečení Dušan Gajdoštík.

Pro uznání průkazek už bude od ledna 2014 také jen potřeba lékařský posudek. Do domácnosti postiženého už nebudou chodit na kontroly sociální pracovnice.

Petra Benešová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme