Novým předsedou Senátu je Přemysl Sobotka z ODS

Senát si za předsedu podle očekávání zvolil Přemysla Sobotku z opoziční ODS. Ta má v horní komoře téměř nadpoloviční většinu. V tajných volbách dalo Sobotkovi hlas 55 z 80 senátorů. Kromě jeho 35 kolegů z klubu občanských demokratů ho podpořili zřejmě také senátoři vládních KDU-ČSL a ČSSD. V čele Senátu vystřídal po 4 letech lidovce Petra Pitharta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Sobotka slibuje nejen zlepšení obrazu Senátu navenek, ale chce přijít i s návrhem některých ústavních změn ve prospěch pravomocí horní komory.

Sobotkův neúspěšný protikandidát v dnešní volbě - nestraník Josef Jařab z Klubu otevřené demokracie - je při hodnocení nového šéfa Senátu opatrný. "Myslím, že pan Sobotka je dobrý předseda, je dobrým strážcem jednacího řádu. To byl vždy a to je důležitá role předsedy. Doufám, že všichni kolegové i politické kluby budou otevřeny dialogu. Pokud nebudou, je to škoda Senátu."

Nečekané problémy pak ale zažil Senát při volbě dalších členů vedení - velkou komplikací se ukázal Edvard Outrata, kandidující na post jednoho z místopředsedů. Nestraník Outrata z Klubu otevřené demokracie, kterého do Senátu vyslala Unie svobody-DEU, nakonec uspěl až napotřetí, po půldenním vyjednávání.

Dalšími místopředsedy se stali bývalý předseda senátorů ODS Jiří Liška, někdejší šéf senátorů ČSSD Petr Smutný a lidovec Petr Pithart.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme