Novým předsedou Senátu je Přemysl Sobotka z ODS

Senát si za předsedu podle očekávání zvolil Přemysla Sobotku z opoziční ODS. Ta má v horní komoře téměř nadpoloviční většinu. V tajných volbách dalo Sobotkovi hlas 55 z 80 senátorů. Kromě jeho 35 kolegů z klubu občanských demokratů ho podpořili zřejmě také senátoři vládních KDU-ČSL a ČSSD. V čele Senátu vystřídal po 4 letech lidovce Petra Pitharta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Sobotka slibuje nejen zlepšení obrazu Senátu navenek, ale chce přijít i s návrhem některých ústavních změn ve prospěch pravomocí horní komory.

Sobotkův neúspěšný protikandidát v dnešní volbě - nestraník Josef Jařab z Klubu otevřené demokracie - je při hodnocení nového šéfa Senátu opatrný. "Myslím, že pan Sobotka je dobrý předseda, je dobrým strážcem jednacího řádu. To byl vždy a to je důležitá role předsedy. Doufám, že všichni kolegové i politické kluby budou otevřeny dialogu. Pokud nebudou, je to škoda Senátu."

Nečekané problémy pak ale zažil Senát při volbě dalších členů vedení - velkou komplikací se ukázal Edvard Outrata, kandidující na post jednoho z místopředsedů. Nestraník Outrata z Klubu otevřené demokracie, kterého do Senátu vyslala Unie svobody-DEU, nakonec uspěl až napotřetí, po půldenním vyjednávání.

Dalšími místopředsedy se stali bývalý předseda senátorů ODS Jiří Liška, někdejší šéf senátorů ČSSD Petr Smutný a lidovec Petr Pithart.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme