O dotaci na opravy silnic nižších tříd zatím požádaly pouze dva kraje

O dotace na opravy silnic druhých a třetích tříd si zatím zažádaly pouze Středočeský a Liberecký kraj. Státní fond dopravní infrastruktury už v lednu uvolnil pro všechny kraje téměř 4,5 miliardy korun, které jsou rozdělené do jednotlivých krajů podle počtu kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výmol můžete nahlásit i vy | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministra dopravy Dana Ťoka z hnutí ANO by vzhledem k začínající stavební sezoně neměly kraje podání žádosti oddalovat.

„Zvykem bývá vyčerpat ty peníze až na poslední chvíli. Čím dříve to bude na Státním fondu dopravní infrastruktury, tím dříve budou moct akce zahájit,“ uvedl Ťok.

Nejdelší síť silnic druhých a třetích tříd spravuje Středočeský kraj, a to zhruba 8600 kilometrů. Na druhém místě je Jihočeský kraj s 5450 kilometry. Naopak nejméně jich má Karlovarský a Zlínský kraj, a to kolem 1800 kilometrů. Celkem je v republice 57 tisíc kilometrů dálnic a silnic všech tříd.

Většina krajů už má projekty připravené, zbývá vysoutěžit dodavatele. Například Jihomoravský kraj podle radního Zdeňka Pavlíčka z ČSSD opraví za 350 milionů především silnice třetích tříd.

„Jsou poměrně v nedobrém stavu. Snažíme se opravit hlavně mosty a povrchy,“ upřesnil Pavlíček.

Stát podle ministra Ťoka garantuje schválení dotace na opravy krajských silnic druhých a třetích silnic do dvaceti dnů, aby se mohlo začít co nejdřív na jaře.

„Nerad bych, abychom dostali zhotovitele do situace, že první půlrok nebudou mít do čeho píchnout a v druhém půlroce se nezastaví,“ podotkl ministr.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme