O víkendu třeba za památkami do Kutné Hory
Druhý pracovní týden nového roku končí a před námi jsou dva volné dny. Pokud jste se stále ještě nerozhodli, jak, kde a s kým je strávíte, nabízíme vám pravidelnou nabídku víkendových tipů. Představíme vám tři malebná zákoutí naší země, která se mohou stát cílem vašich výletů, přidáme několik kulturních akcí a jako obvykle se podíváme, jaké podmínky nabízejí české hory.
Ani chladné počasí nemusí znamenat, že nadcházející volné dny strávíme doma u televizní obrazovky. Pokud máte rádi historické památky, můžete se vydat třeba do starobylého středočeského města Kutná Hora. A jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, od tohoto týdne tu na vás čeká i zajímavý kulturní zážitek.
Kraslice, zasazené v jednom z průsmyků protínajících Krušné hory, patří nejoblíbenějším turistickým a rekreačním centrům Sokolovska. Ještě známějšími se staly díky hraničnímu přechodu do sousedního německého města Klingenthal. Někdejší okresní město bylo v minulosti střediskem výroby krajek a hudebních nástrojů - ostatně značku Amati znají dodnes v celé Evropě. Dnes jsou Kraslice díky přírodním krásám v nejbližším okolí vyhledávány především turisty. Pozvánku do tohoto zákoutí naší republiky připravila Jana Mertová.
Poslední pozvánka je určena všem, kteří jsou z Prostějovska a nebo to nemají daleko. Vydáme se tam s Janou Gáborovou.
V sobotu večer uvede pražské Divadlo v Dlouhé premiéru detektivky Agathy Christie Past na myši. Slavný detektivní příběh vznikl původně jako rozhlasová hra na objednávku někdejší anglické královny. U nás byla poprvé uvedena v roce 1961 a od té doby se dočkala celkem dvaadvaceti ztvárnění na nejrůznějších divadelních scénách.
Zajímavý zážitek čeká ty z vás, kteří se v sobotu večer vydají do ostravského Divadla Antonína Dvořáka. Půjde o premiéru hry rakouského autora Petera Turriniho s názvem Klasik v pornoshopu. Příběh o lásce dvou lidí, ve kterém účinkují oblíbení ostravští herci Alexandra Gasnárková a Tomáš Jirman, režíroval Radovan Lipus.
Pokud dáte před divadlem přednost zajímavé výstavě, určitě se o víkendu vydejte do galerie Stará radnice ve Vsetíně. Můžete si tu prohlédnout výstavu grafických listů Josefa Barucha, inspirovaných životem na Valašsku. Josef Baruch vystudoval ornamentální a figurální kresbu. V průběhu svého života pracoval jako novinář, působil v reklamě a v roce 1925 získal za návrh gobelínu stříbrnou medaili na Světové výstavě v Paříži. Letos uplyne od jeho narození rovných 110 let.
Příklady bezproblémového soužití Romů s ostatními spoluobčany představuje výstava fotografií nazvaná Romové v našem městě, která je od tohoto týdne k vidění v hale brněnského magistrátu. Vystavené fotografie a texty představují společné projekty města Brna a místní romské komunity. Putovní expozici, kterou připravilo brněnské Muzeum romské kultury, uvidí v průběhu roku také návštěvníci v Olomouci, Českých Budějovicích, v Praze, Pardubicích, Ostravě, Ústí nad Labem a Jirkově na Chomutovsku.
V pražském kině Aero probíhá v těchto dnech přehlídka filmů významného německého režiséra Wima Wenderse. Přehlídka, kterou kino připravilo ve spolupráci s pražským Goethovým institutem, potrvá až do 16.ledna a připomene divákům celkem 15 snímků světoznámého tvůrce. Nebude mezi nimi chybět ani slavné drama Stav věcí, za které v roce 1982 Wenders obdržel Zlatého lva a cenu Mezinárodní federace filmových kritiků v Benátkách.
Na 400 poštovních holubů z celé republiky bude o víkendu k vidění na zámku v Polné na Jihlavsku. Návštěvníci se tu od zkušených chovatelů dozvědí i celou řadu zajímavostí - třeba to, že poštovní holubi dokáží létat rychlostí 70 kilometrů v hodině a ročně urazí více než 10 000 kilometrů. Výstava bude po oba víkendové dny přístupná od půl deváté ráno - v sobotu končí v 17 a v neděli v 15 hodin odpoledne.
Ideální podmínky pro zimní sporty na horách i přes mírné oteplení stále trvají. V některých střediscích se navíc budou o víkendu konat zajímavé akce, o kterých nám více prozradí kolega Jaroslav Zvára.
Příjemné prožití obou volných dnů vám přeje autor víkendových tipů Miroslav Škraňka.