O víkendu třeba za památkami do Kutné Hory

Druhý pracovní týden nového roku končí a před námi jsou dva volné dny. Pokud jste se stále ještě nerozhodli, jak, kde a s kým je strávíte, nabízíme vám pravidelnou nabídku víkendových tipů. Představíme vám tři malebná zákoutí naší země, která se mohou stát cílem vašich výletů, přidáme několik kulturních akcí a jako obvykle se podíváme, jaké podmínky nabízejí české hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chrám Svaté Barbory

Ani chladné počasí nemusí znamenat, že nadcházející volné dny strávíme doma u televizní obrazovky. Pokud máte rádi historické památky, můžete se vydat třeba do starobylého středočeského města Kutná Hora. A jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, od tohoto týdne tu na vás čeká i zajímavý kulturní zážitek.

Kraslice, zasazené v jednom z průsmyků protínajících Krušné hory, patří nejoblíbenějším turistickým a rekreačním centrům Sokolovska. Ještě známějšími se staly díky hraničnímu přechodu do sousedního německého města Klingenthal. Někdejší okresní město bylo v minulosti střediskem výroby krajek a hudebních nástrojů - ostatně značku Amati znají dodnes v celé Evropě. Dnes jsou Kraslice díky přírodním krásám v nejbližším okolí vyhledávány především turisty. Pozvánku do tohoto zákoutí naší republiky připravila Jana Mertová.

Poslední pozvánka je určena všem, kteří jsou z Prostějovska a nebo to nemají daleko. Vydáme se tam s Janou Gáborovou.

V sobotu večer uvede pražské Divadlo v Dlouhé premiéru detektivky Agathy Christie Past na myši. Slavný detektivní příběh vznikl původně jako rozhlasová hra na objednávku někdejší anglické královny. U nás byla poprvé uvedena v roce 1961 a od té doby se dočkala celkem dvaadvaceti ztvárnění na nejrůznějších divadelních scénách.

Zajímavý zážitek čeká ty z vás, kteří se v sobotu večer vydají do ostravského Divadla Antonína Dvořáka. Půjde o premiéru hry rakouského autora Petera Turriniho s názvem Klasik v pornoshopu. Příběh o lásce dvou lidí, ve kterém účinkují oblíbení ostravští herci Alexandra Gasnárková a Tomáš Jirman, režíroval Radovan Lipus.

Pokud dáte před divadlem přednost zajímavé výstavě, určitě se o víkendu vydejte do galerie Stará radnice ve Vsetíně. Můžete si tu prohlédnout výstavu grafických listů Josefa Barucha, inspirovaných životem na Valašsku. Josef Baruch vystudoval ornamentální a figurální kresbu. V průběhu svého života pracoval jako novinář, působil v reklamě a v roce 1925 získal za návrh gobelínu stříbrnou medaili na Světové výstavě v Paříži. Letos uplyne od jeho narození rovných 110 let.

Příklady bezproblémového soužití Romů s ostatními spoluobčany představuje výstava fotografií nazvaná Romové v našem městě, která je od tohoto týdne k vidění v hale brněnského magistrátu. Vystavené fotografie a texty představují společné projekty města Brna a místní romské komunity. Putovní expozici, kterou připravilo brněnské Muzeum romské kultury, uvidí v průběhu roku také návštěvníci v Olomouci, Českých Budějovicích, v Praze, Pardubicích, Ostravě, Ústí nad Labem a Jirkově na Chomutovsku.

V pražském kině Aero probíhá v těchto dnech přehlídka filmů významného německého režiséra Wima Wenderse. Přehlídka, kterou kino připravilo ve spolupráci s pražským Goethovým institutem, potrvá až do 16.ledna a připomene divákům celkem 15 snímků světoznámého tvůrce. Nebude mezi nimi chybět ani slavné drama Stav věcí, za které v roce 1982 Wenders obdržel Zlatého lva a cenu Mezinárodní federace filmových kritiků v Benátkách.

Na 400 poštovních holubů z celé republiky bude o víkendu k vidění na zámku v Polné na Jihlavsku. Návštěvníci se tu od zkušených chovatelů dozvědí i celou řadu zajímavostí - třeba to, že poštovní holubi dokáží létat rychlostí 70 kilometrů v hodině a ročně urazí více než 10 000 kilometrů. Výstava bude po oba víkendové dny přístupná od půl deváté ráno - v sobotu končí v 17 a v neděli v 15 hodin odpoledne.

Ideální podmínky pro zimní sporty na horách i přes mírné oteplení stále trvají. V některých střediscích se navíc budou o víkendu konat zajímavé akce, o kterých nám více prozradí kolega Jaroslav Zvára.

Příjemné prožití obou volných dnů vám přeje autor víkendových tipů Miroslav Škraňka.

Miroslav Škraňka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme