O vládě budou jednat šéfové ODS a ČSSD

Vítěz voleb a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek pokračuje v sestavování vlády občanských a křesťanských demokratů se zelenými. To, zda bude mít vůbec šanci pro ni získat v nové sněmovně podporu, možná napoví dnešní první schůzka jeho týmu s vedením ČSSD. Diskuse bude velmi tvrdá: Topolánkova pravostředová koalice nemá ve sněmovně potřebnou většinu. Jeho hlavní rival, odcházející premiér Jiří Paroubek, ale několikrát zopakoval, že od sociálních demokratů podporu nedostane.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Poprvé po volbách spolu budou o nové vládě diskutovat šéf vítězné strany ODS Mirek Topolánek a dosavadní premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. ODS se snaží vytvořit koalici spolu s KDU-ČSL a Stranou zelených. Zatím ale nemají dohodnutou podporu v Poslanecké sněmovně, k většině jim chybí jeden hlas.

Šéf ODS Mirek Topolánek se proto k jednání o povolebním uspořádání sejde dopoledne s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Ten ale včera znovu vyloučil, že by jeho strana podpořila chystanou středo-pravicovou vládu. Diskuse o velké koalici občanských a sociálních demokratů, nejsou podle Paroubka na pořadu dne. Média o této možnosti spekulují, politici ale tvrdí, že se o této variantě nebaví.

Na otázku, jestli tedy dnešní schůzka není zbytečná, šéf ODS Mirek Topolánek odpověděl: "Jednali spolu i vládci znepřátelených zemí, které mezi tím bojovaly, a umírali lidé na bojištích. Myslím si, že takto to u nás není. Demokratické strany jsou povinny najít takové uspořádání, které nás buď plynule a klidně převede k novým volbám, anebo udělat to uspořádání takovým způsobem, aby tady byla vláda, která bude plnit ty úkoly, na kterých se shodneme."

Bez ohledu na postup jednání o vládě, připravuje dolní komora parlamentu zasedání v novém složení. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek si na dnešek pozval politické špičky zvolených stran k jednání o tom, kolik bude mít nová sněmovna výborů a kdo z poslanců bude v kterém výboru pracovat.

Zaorálek předpokládá, že poslanci by se poprvé mohli sejít 27. června. V našem vysílání odmítl spekulace, že by chtěl jednání záměrně protahovat a zdržovat. Věří, že jednání bude věcné.

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme