Odboráři demonstrovali na náměstích, přišly jen stovky lidí

FOTOGALERIE. V Česku probíhá od rána jedna z největších stávek. Řada škol, úřadů či knihoven zůstala zavřených, některé nemocnice omezily provoz. Zaměstnanci státní správy tak vyjadřují svou nespokojenost se škrty v platech. Po poledni propukly v některých českých městech také demonstrace, účast ale zaostala za očekáváním odborů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace nespokojených státních zaměstnanců na Palackého náměstí v Praze (8. prosince 2010)

Demonstrace nespokojených státních zaměstnanců na Palackého náměstí v Praze (8. prosince 2010) | Foto: Tomáš Adamec

Manifestace začaly ve většině měst pět minut po poledni. Největší měla být podle odborářů v Praze na Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví a sociálních věcí a práce.

Ve srovnání se zářijovou manifestací na Letné, kde demonstrovali policisté a hasiči, však dorazilo mnohem méně lidí. Reportérka Radiožurnálu odhaduje jejich počet na stovky, odboráři hovoří o dvou tisících.

Na transparentech se objevovala hesla jako „Škrtat umí každé dítě“ či „Zastavme asociální reformy“. Demonstrace se nesla v poklidné atmosféře a před jednou hodinou se účastníci začali pomalu rozcházet.

Ke shromážděným promlouvali odboroví předáci v čele s šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavem Zavadilem a společně přečetli prohlášení s požadavky vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace v Praze a Opavě sledovali reportéři Naďa Bělovská a Martin Knitl

Kritizovali podle nich nepromyšlené kroky kabinetu a zdůrazňovali těžkou situaci mnoha zaměstnanců, kteří už teď mají velmi malé příjmy. Odboráře podpořil i expremiér a bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Shromáždění organizovali odboráři i v dalších dvaceti velkých městech po celé republice, i tam většinou přišlo jen několik stovek lidí, a účast tak zůstala za očekáváním odborářů, kteří avizovali 40 tisíc lidí na náměstích.

V Hradci Králové podle zpravodajů se sešlo na Baťkově náměstí asi 700 lidí. V Jihlavě vyjádřilo nespokojenost s vládními úspornými návrhy v parku Gustava Mahlera kolem 200 státních zaměstnanců, asi 250 jich bylo na Masarykově náměstí v Plzni. Stejně jako v Praze i ostatní shromáždění provázel klid.

V Moravskoslezském kraji se s výjimkou Opavy, kde už po poledni demonstrovalo asi 800 lidí, rozezní píšťalky nespokojenců až po 15 hodině. Protestní akce se uskuteční ve Frýdku-Místku, Havířově a v Ostravě.

Stávky se podle odborů zatím účastní 123.000 lidí

Podle předběžných údajů, které zveřejnily odbory, se dnešní stávky zaměstnanců státní a veřejné správy účastní 123.000 lidí. Dalších 185.000 jim vyjádřilo podporu. Nejvíce stávkujících je ve zdravotnictví a školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Ve zdravotnických zařízeních se podle místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivany Břeňkové zapojilo do stávky kolem 40.000 lidí. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji.

„Máme z toho docela dobrý pocit. Vzhledem k tomu, že škrty se připravují způsobem, který nám vláda ukazuje, tak si myslím, že to částečně plní očekávání. Uvidíme dál,jak budou zaměstnanci spokojení s tím, co se včera schválilo,“ řekla Břeňková ve vysílání Radiožurnálu.

Ve školství stávkuje podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka zhruba 20.000 lidí, většinou nepedagogických pracovníků. Zcela uzavřených je 500 škol, 2000 zčásti.

V oblasti státní správy zůstaly zavřené některé katastrální úřady, pracoviště správy sociálního zabezpečení nebo finanční úřady. Omezená je i činnost soudů. Až večer bude patrný protest divadelníků, třeba Státní opera v Praze zařadí náhradní program.

Martin Hromádka, Martin Knitl, Naďa Bělovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme