Odešlete online, domů přijde na papíře. Češi poslali přes aplikace už stovky tisíc pohlednic

Už víc než 140 let posílají Češi pohlednice. Jenže každým rokem jich podle statistik České pošty pošlou o osm až deset procent méně. Přesto to ale vypadá, že pohledy jen tak ze světa nezmizí, a to díky webovým a mobilním aplikacím.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohlednice. Ilustrační foto.

Pohlednice. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

K dovoleným tento rituál patříval stejně jako řízek mezi chleby na cestu: napřed v kiosku vybrat ten nejzajímavější obrázek, potom vymyslet originální text a nakonec sehnat poštu, která prodá známku té správné hodnoty a pohled odešle. Často dorazil až ve chvíli, když už byl odesílatel dávno doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Namísto klasických pohlednic posílají stovky tisíc Čechů pohlednice elektronické. Stačí pořídit fotku, o zbytek se už postará chytrá aplikace. O tématu natáčela Lucie Kocurová

Webové a mobilní aplikace tento proces poněkud změnily. Dnes stačí pořídit mobilem fotku, nahrát ji do aplikace, zadat adresu a text a za 2 až 3 dny má adresát vaši pohlednici ve schránce. Takhle to dělá už několik let i Jana Švehlíková z Prahy. Klasické pohledy z dovolených s rodinou už neposílá.

„Je to super, protože si člověk udělá fotku do telefonu a rovnou posílá zážitek domů nebo známým, co se tam děje. Není to jenom nějaký pohled, který nic neříká. Jsme tam buď my, dcera, něco, co se nám tam prostě líbí," uvádí paní Švehlíková a dodává:

„Od moře, z lyží, prostě člověk přijede, vyfotí, pošle a za dva dny to má doma. Když budu posílat pohled, tak dojde až potom, co se vrátíme z dovolené."

Technologická propast

Online pohlednice podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka dokážou překlenout technologickou propast, která odděluje generace:

„Snažili jsme se propojit tradiční formu papírových pohlednic s moderním pojetím. Takže mladý člověk to pošle tak, jak je zvyklý, to znamená elektronicky, a babička to dostane tak, jak je zvyklá, to znamená v papírové formě."

První pohlednice online mohli Češi posílat už v roce 2013 přes aplikaci Postisimo společnosti iGate.

„Aplikaci jsme spustili na jaře 2013 a od té doby jsme poslali několik stovek tisíc pohlednic, rekordní je každý rok letní období," řekl ředitel David Rotrekl.

Česká pošta svou aplikaci spustila v únoru 2015. „K červnu jich od zavedení služby odešlo přes 400 000 s tím, že zhruba 100 000 aplikací bylo staženo do mobilních telefonů," dodal mluvčí pošty Vitík.

I česká softwarová společnost Zoner nabízí vlastní aplikaci na úpravu a tvorbu online pohlednic. Jak říká mluvčí Jolana Rumanová, zájem uživatelů se mění podle sezony. „Tradičně se Zoner pohlednice posílají nejvíc o Vánocích a o letních prázdninách, kdy objem naroste oproti ostatním měsícům až na trojnásobek," uvedla Rumanová.

Podle údajů společnosti Zoner posílají lidé přes online pohlednice nejčastěji fotky dětí a zvířat, mladé páry potom selfie z výletů.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme