Vláda upravila covidová opatření. Pořadatelé mohou od září naplnit kapacitu, žáky čeká trojité testování

Vláda v pondělí jednala o úpravách opatření proti šíření koronaviru. Od září bude moci být na kulturních a sportovních akcích zaplněno 100 procent kapacity sálu. Kapacita bude moci být úplně naplněna i v zoo nebo v galeriích. V restauracích bude moci být od září u stolu 6 lidí místo současných 4. Vláda také rozhodla o tom, že děti budou při návratu do škol muset projít trojitým testováním na koronavirus.

Praha (Aktualizováno: 22:24 16. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od září bude moci být na kulturních a sportovních akcích zaplněno 100 procent kapacity sálu (ilustrační foto). | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do zaplnění 3000 osob bude na kulturních a sportovních akcích jedno, zda budou mít lidé platný test na koronavirus, budou očkováni proti koronaviru nebo pokud v posledních 180 dnech prodělali tuto chorobu. Při vyšší kapacitě musí být nově minimálně polovina kapacity obsazena osobami, které jsou plně očkované nebo prodělaly onemocnění COVID-19. Zbylou část kapacity mohou obsadit také testované osoby.

Laboratoře hlásí za neděli 77 nových případů covidu. Reprodukční číslo kleslo na 1,03

Číst článek

V pondělí změny schválila vláda, informoval na tiskové konferenci po jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle Vojtěcha jde o férovou dohodu, se kterou souhlasili zástupci ministerstva kultury i sportovního sektoru. Podmínky se rozvolňovaly už od srpna, kdy se odsouhlasilo, že na sportovních a kulturních akcích mohlo být až 7000 lidí venku a 3000 osob uvnitř. Nad tento limit ale do vnitřních prostor mohli lidé pouze po covidu nebo s vakcínou.

Zároveň se podle něj zvyšuje kapacita naplnění muzeí, galerií, zámků nebo zoologických zahrad na 100 procent. V současnosti může být maximální kapacita naplněná nejvíce z 75 procent. Organizátoři ale budou muset umožnit návštěvníkům 1,5metrové rozestupy. V restauracích pak bude moci být u stolu šest místo současných čtyř lidí, což je podle Vojtěcha změna kosmetického charakteru.

Od září také bude možné využít on-line testování například v holičství nebo pro hromadné akce jako alternativu k testům přímo na místě. „Jedná se o testování, kdy se osoba sama otestuje pod dohledem zdravotnického pracovníka, který je připojen prostřednictvím webové kamery. Platnost testu bude následně 24 hodin,“ dodalo ministerstvo zdravotnictví.

Testování ve školách

Vláda v pondělí také schválila, že se děti na začátku školního roku třikrát otestují na koronavirus, a to 1., 6. a 9. září. Mohou se nechat testovat i v některém oficiálním testovacím místě a poté doložit potvrzení o testu. Pokud se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Povinnost nosit roušky bude ve společných prostorách školy. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vojtěch k začátku školy: Při vyšších záchytech bude testování pokračovat, manuál rozešleme tento týden

Číst článek

Podle Vojtěcha se schválené mimořádné opatření ohledně škol týká čistě testování a odpovídá tomu, co vláda už dříve schválila. Podle již dříve schváleného materiálu se žáci základních a středních škol na začátku září třikrát otestují antigenními testy na covid-19, které jim dodá stát. Testování se uskuteční 1., 6. a 9. září. Děti v prvních třídách se budou moci testovat až druhý školní den. Školy mohou využít i PCR testy, musí si je ale zajistit samy. Mohou pak na ně dostat příspěvek 200 korun.

Děti, které se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Podle Vojtěcha ale nebudou nijak vyňaty z kolektivu. Podmínky pro testování budou podle ministra platit i pro zaměstnance škol.

Test nebudou muset absolvovat ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali v posledních 180 dnech onemocnění covid-19.

Odměny pro třídní učitele

Ředitelé škol budou moci od září ohodnotit všechny třídní učitele částkou 1500 až 3000 korun měsíčně. Dosud dostávali zpravidla 500 až 1300 korun. Návrh na zvýšení třídnictví v pondělí schválila vláda, na twitteru o tom informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle Plagy návrh podporují ředitelé škol i jejich školské asociace. Vláda také schválila plán na testování dětí ve školách. 

O zvýšení příplatků pro třídní učitelky a učitele v tomto volebním období jednala vláda i sněmovna. Opoziční poslanecké návrhy neuspěly. Naposledy doporučil kabinetu zvednout částky sněmovní školský výbor letos v lednu.

Nynější předpis předložilo ministerstvo práce po dohodě s resortem školství. Ministerstvo práce v podkladech k nařízení už dříve uvedlo, že stát nemá údaje o počtu třídních ani o tom, jak vysoké částky pobírají.

Ve skončeném školním roce bylo tříd a oddělení, kde dostávali vyučující třídnický příspěvek mezi 500 a 1300 korunami, 54 187. Příplatek od 750 do 2500 korun se pak vyplácel učitelům a učitelkám do 10 239 tříd a oddělení. Podle propočtů ministerstva práce by tak na navýšení bylo potřeba i s odvody zhruba 593 milionů až 1,08 miliardy korun. Autoři uvádějí, že kraje a obce na to peníze v rozpočtu mají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme