ODS se zřejmě pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě
Poprvé po volbách do Evropského parlamentu se sejde poslanecká sněmovna. Odpoledne zahájí schůzi. Není vyloučeno, že se na ní pokusí ODS vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Strana už včera vyzvala premiéra Vladimíra Špidlu, aby sám kvůli výsledkům voleb požádal sněmovnu o potvrzení mandátu vládě. Ten ale takový krok neudělá. Výsledky voleb do Evropského parlamentu přirovnávají občanští demokraté k referendu občanů o spokojenosti s vládou.
Podle Petra Nečase kabinet především ztratil mandát k jakémukoli mezinárodnímu vyjednávání o budoucí ústavě Evropské unie. "Voliči drtivým způsobem porazili vládní představu o evropské integraci a znamená to nulové právo pana Špidly cokoli podepisovat za Českou republiku na mezivládní konferenci. A je to další důvod pro to, aby předstoupil před poslaneckou sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry své vládě, protože tato vláda byla odmítnuta jak ve vnitřní, tak v evropské politice."
Premiér ale Topolánkovým lidem vzkázal, že nic takového neudělá. ODS podle Špidly vytváří konflikty, aby si vylepšila svou pozici. Zatímco lidovci chtějí pokračovat v současné vládní koalici, v nejmenší vládní straně se ozývají hlasy, aby unionisté odešli do opozice. Myslí si to například první místopředseda Unie svobody Jan Hadrava. "Jsem toho názoru, že dojde k takovým pochodům, které nás do opozice donutí přejít a jsem toho názoru, abychom těmto pochodům předešli a do opozice přešli aktivně."
Podle ocházejícícho předsedy unionistů Petra Mareše je strana k dalšímu vládnutí připravena. ODS by se za současné situace nebránila ani předčasným volbám. Tuto možnost ale ostatní parlamentní strany odmítají.
Vlády kritizuje také levicová i pravicová opozice, která ve víkendových volbách zvítězila ve vícero zemích. Například ve Francii žádají opoziční socialisté odstoupení premiéra Jeana-Pierra Raffarrina, zlá slova se snášejí i na hlavu italského premiéra Berlusconiho a podobná je situace v dalších členských státech Unie. Zatím se ale žádná vláda k odstoupení nerozhodla.
Od vzniku samostatné České republiky se o důvěře vládě hlasovala dosud třikrát a zatím vždy kabinety své postavení obhájily.