ODS se zřejmě pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Poprvé po volbách do Evropského parlamentu se sejde poslanecká sněmovna. Odpoledne zahájí schůzi. Není vyloučeno, že se na ní pokusí ODS vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Strana už včera vyzvala premiéra Vladimíra Špidlu, aby sám kvůli výsledkům voleb požádal sněmovnu o potvrzení mandátu vládě. Ten ale takový krok neudělá. Výsledky voleb do Evropského parlamentu přirovnávají občanští demokraté k referendu občanů o spokojenosti s vládou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Michal Krumphanzl

Podle Petra Nečase kabinet především ztratil mandát k jakémukoli mezinárodnímu vyjednávání o budoucí ústavě Evropské unie. "Voliči drtivým způsobem porazili vládní představu o evropské integraci a znamená to nulové právo pana Špidly cokoli podepisovat za Českou republiku na mezivládní konferenci. A je to další důvod pro to, aby předstoupil před poslaneckou sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry své vládě, protože tato vláda byla odmítnuta jak ve vnitřní, tak v evropské politice."

Premiér ale Topolánkovým lidem vzkázal, že nic takového neudělá. ODS podle Špidly vytváří konflikty, aby si vylepšila svou pozici. Zatímco lidovci chtějí pokračovat v současné vládní koalici, v nejmenší vládní straně se ozývají hlasy, aby unionisté odešli do opozice. Myslí si to například první místopředseda Unie svobody Jan Hadrava. "Jsem toho názoru, že dojde k takovým pochodům, které nás do opozice donutí přejít a jsem toho názoru, abychom těmto pochodům předešli a do opozice přešli aktivně."

Podle ocházejícícho předsedy unionistů Petra Mareše je strana k dalšímu vládnutí připravena. ODS by se za současné situace nebránila ani předčasným volbám. Tuto možnost ale ostatní parlamentní strany odmítají.

Vlády kritizuje také levicová i pravicová opozice, která ve víkendových volbách zvítězila ve vícero zemích. Například ve Francii žádají opoziční socialisté odstoupení premiéra Jeana-Pierra Raffarrina, zlá slova se snášejí i na hlavu italského premiéra Berlusconiho a podobná je situace v dalších členských státech Unie. Zatím se ale žádná vláda k odstoupení nerozhodla.

Od vzniku samostatné České republiky se o důvěře vládě hlasovala dosud třikrát a zatím vždy kabinety své postavení obhájily.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Vlasta Valentová, Jitka Hanžlová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme