‚Jdeme do toho SPOLU.‘ ODS, lidovci a TOP 09 zahájili společnou kampaň před sněmovními volbami

Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 zahájili ve středu kampaň před sněmovními volbami 2021 představením hesla „Jdeme do toho SPOLU“ a ideových základů spolupráce. Předseda lidovců Marian Jurečka na tiskové konferenci uvedl, že strany už v obrysech přijaly programové priority. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové je spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jedinou alternativou pro středopravicové voliče.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 zahájili ve středu kampaň před sněmovními volbami 2021 představením hesla „Jdeme do toho SPOLU“ a ideových základů spolupráce | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Formovanou koalici charakterizovala jako konzervativně liberální sílu, která má v srdci tradice, ale dívá se na svět moderním pohledem.

Median: Volby by s náskokem vyhrálo ANO, druzí by skončili Piráti. ODS si pohoršila

Číst článek

Mezi závazky, se kterými před voliče předstoupí, strany vyjmenovaly změnu daňového, sociálního, důchodového a zdravotního systému, zavedení minimálního důchodu, zjednodušení sociálních dávek, smysluplné využití prostředků EU na transformaci ekonomiky či navýšení podílu HDP do vzdělávání.

Koalice chce také řešit dopady spojené s klimatickou změnou, podpoří biodiverzitu, ochranu půdy a vody, šetrné hospodaření v krajině, ozelenění měst a obcí, racionální energetické úspory a efektivní odpadové hospodaření.

Současně se strany zavázaly, že zabrání vystoupení České republiky z Evropské unie a pozici „černého pasažéra v NATO“, oligarchizaci politiky a také například firmám z Ruska a Číny stavět v České republice nové jaderné bloky.

Politologové: ODS, TOP 09 s KDU-ČSL mohou porazit Babiše, úspěšných koalic u nás ale moc nevzniklo

Číst článek

„Nespojili jsme se proti někomu, ale pro něco,“ zahájil vystoupení předseda ODS Petr Fiala. Koalice podle něj bude chtít nabídnout fungující a srozumitelný stát, namísto bezradnosti a nepravdivé politiky, kterou nyní vede menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD.

V souvislosti s tím, že ODS nedávno podpořila na rozdíl od lidovců a TOP 09 návrh hnutí ANO na zrušení superhrubé mzdy, Fiala uvedl, že daně formovanou koalici nerozdělí. „Chceme nabídnout jednoduché daně, a hlavně daně, které budou předvídatelné, na které se budou podnikatelé moc připravit. Proto chceme daně změnit jenom jednou za volební období,“ uvedl.

Podle Jurečky chtějí voliči „akčnější vládu“. Řekl, že koalice je připravena na reformy, například tu důchodovou. Řešit chce i pomalou výstavbu infrastruktury či nedostatek bytů.

Pekarová konstatovala, že koalice stran není žádné hnutí, které bude voličům „mazat med kolem úst“ a říkat bezobsažná líbivá hesla. Představila také web koalice pojdtesnami.cz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme