Ombudsman nesouhlasí s krácením příspěvků pojištěným

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl nesouhlasí se záměrem vlády krátit státní povodňovou pomoc pojištěným občanům. Podpořil tak stanovisko samotných pojišťoven, které to považují za diskriminační, nesystémové a demotivující opatření. Vláda naopak argumentuje tím, že musí pomáhat především lidem, kterým po povodních nezbylo vůbec nic, a že pojištění majitelé by se při nezkráceném státním příspěvku mohli na povodních obohatit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům v Karlíně

zřícený dům v Karlíně | Foto: Jan Rosenauer

Odpověď ombudsmana na dotaz Českého rozhlasu je jednoznačná. Krácení státního příspěvku je naprosto nelogické: "Stejně jako v případě pracovního úrazu nenapadne nikoho krátit odškodnění toho úrazu o částky, které získává z titulu úrazového pojištění, které si u pojišťovny sjedná."

Sporné je i zjišťování, kdo pojištěn byl a kdo ne. Pojišťovny by měly být vázány mlčenlivostí a vyžadovat toto přiznání přímo od občanů třeba pod hrozbou sankce považuje doktor Motejl za absurdní. Pokud vláda k tomuto kroku sáhne a nedojde žádná stížnost od občanů, využije veřejný ochránce práv svého zákonného práva a věc otevře sám: "Samozřejmě. V tomto směru bych neměl žádné ani věcné ani formální problémy."

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme