Ombudsman nesouhlasí s krácením příspěvků pojištěným

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl nesouhlasí se záměrem vlády krátit státní povodňovou pomoc pojištěným občanům. Podpořil tak stanovisko samotných pojišťoven, které to považují za diskriminační, nesystémové a demotivující opatření. Vláda naopak argumentuje tím, že musí pomáhat především lidem, kterým po povodních nezbylo vůbec nic, a že pojištění majitelé by se při nezkráceném státním příspěvku mohli na povodních obohatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům v Karlíně | Foto: Jan Rosenauer

Odpověď ombudsmana na dotaz Českého rozhlasu je jednoznačná. Krácení státního příspěvku je naprosto nelogické: "Stejně jako v případě pracovního úrazu nenapadne nikoho krátit odškodnění toho úrazu o částky, které získává z titulu úrazového pojištění, které si u pojišťovny sjedná."

Sporné je i zjišťování, kdo pojištěn byl a kdo ne. Pojišťovny by měly být vázány mlčenlivostí a vyžadovat toto přiznání přímo od občanů třeba pod hrozbou sankce považuje doktor Motejl za absurdní. Pokud vláda k tomuto kroku sáhne a nedojde žádná stížnost od občanů, využije veřejný ochránce práv svého zákonného práva a věc otevře sám: "Samozřejmě. V tomto směru bych neměl žádné ani věcné ani formální problémy."

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme