Osud ODA se naplňuje; trpělivost ztrácejí už i unionisté

Finančními závazky Občanské demokratické aliance se bude zabývat politická rada Čtyřkoalice a celostátní vedení KDU-ČSL. Krize ve Čtyřkoalici způsobená nesplacenými dluhy Aliance se dále stupňuje. Po zveřejnění informací o sponzorských darech nejasného původu, které měla ODA převést na dobročinné účely, ale údajně tak neučinila, s ní ztratili trpělivost i unionisté. Lidovci, kteří měli velké výhrady už k návrhu ODA, jak chce splácet šedesátiosmimilionový dluh České pojišťovně, teď mluví o poslední kapce, která v otázce setrvání Aliance na společných kandidátkách přetekla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice, Martin Hromádka

Na vyškrtnutí členů této strany se zřejmě podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody čtyřkoaliční partneři shodnou. "Je to velmi pravděpodobné. Byli bychom rádi, kdybychom se s ODA dohodli, protože nikdo ji nevylučuje ze Čtyřkoalice", zdůraznil Cyril Svoboda. Podle něho jsou i jiné možnosti účasti ODA na čtyřkoaličním projektu.

Přehrát

00:00 / 00:00

C.Svoboda: ODA se může dále účastnit čtyřkoaličního projektu

"Objevily se nové složité skutečnosti a ODA by měla zvážit setrvání na kandidátkách pro tyto volby. A pokud ne, tak se kloním k tomu, abychom byli připraveni na jednání o dvoukoalici s KDU-ČSL," řekl novinářům první místopředseda unie Ivan Pilip.

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová sice usiluje o udržení současné podoby Čtyřkoalice, ale už nevylučuje přehodnocení tohoto postoje. Dluh ODA podle ní řeší víkendová dohoda Politické rady Čtyřkoalice. Pokud by její podmínky aliance v krátké době nedodržela, nemůže být na kandidátkách, soudí.

S předsedy tří stran Čtyřkoalice se ve středu sešel prezident Václav Havel a vyzval je k řádnému splácení dluhů. Finanční problémy Občanské demokratické aliance ohrožují už více než měsíc samotnou existenci čtyřkoaličního uskupení. ODA na nátlak koaličních partnerů nakonec souhlasila s tím, že téměř 70miliónový dluh splatí rychle a průhledně, ale její postavení ve Čtyřkoalici a na společných kandidátkách je vážně ohroženo.

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček vyvrací, že by Havel zasahoval do vnitropolitických záležitostí. "To téma, o kterém se hovořilo, je téma politické kultury a pan prezident, který dbá na to, aby politická kultura v této zemi byla na solidní úrovni, se sešel právě s představiteli těch stran které mají problémy se svými finančními závazky, a proto je důležité, aby pan prezident na ně apeloval a aby právě před volbami tady vytvořil solidní a kulturní politické prostředí," uvedl Ladislav Špaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Špaček k setkání prezidenta se 4koalicí

O nynější vážné krizi ve Čtyřkoalici bude ve čtvrtek ráno znovu jednat její Politická rada. Večer se pak sejde na mimořádném jednání vedení KDU-ČSL. V pátek nebo v pondělí pak bude podle Hany Marvanové o situaci a dalším setrvání ODA na kandidátkách jednat i republikový výbor Unie svobody-Demokratické unie.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme