Pendleři mají smůlu. V otevřeném dopise žádali o ústupky, vláda jim cestovat za prací neumožní
Pendleři žádají vládu, aby přehodnotila své rozhodnutí a umožnila jim cestovat za prací do Německa a Rakouska. Založili sdružení a v otevřeném dopise vyzývají kabinet, aby jim vyšel vstříc aspoň částečně. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale říká důrazné „NE“.
Momentálně mohou pendlovat do Rakouska a Německa pouze řidiči mezinárodní kamionové přepravy, zdravotníci a pečovatelé. Ostatní mohou odjet za prací pouze za podmínky, že zůstanou za hranicí tři týdny a po návratu strpí dvoutýdenní karanténu.
Mnoho pendlerů za hranici odjelo, řada z nich si to ale nemůže především z rodinných důvodů dovolit. Uzavření hranic vnímají velmi negativně i starostové příhraničních obcí.
Řidič popelářského auta u svozové firmy v Mitterteichu Hynek Dunda bydlí v Lipové u Chebu a má doma tři děti. Odmítá odjet na tři týdny do města, které vidí přes kopec. „Kluci bydlí na hotelu, ale restaurace jsou všude zavřené, vařit si v hotelu nemůžou, takže jedí rohlíky, co koupí v krámu. Pak přijedou domů a celá rodina bude v karanténě. To prostě nejde.“
Dunda proto zůstává doma a čeká, jak se k tomu zaměstnavatel postaví. „Zatím to v práci řeší. Ale fakt nevím, jak dlouho to chce česká vláda natahovat.“
Pendleři chtějí zmírnit nařízení vlády o cestování za prací kvůli koronaviru. Založili si sdružení
Číst článek
Pendlery chce bránit nové sdružení Pendleři bez hranic, které založil Jan Průha a které vyzývá vládu ke změně postoje. Na facebooku vytvořil 27. března skupinu, která má teď zhruba 500 členů. Cílem Průhy není útočit na vládu, ale najít řešení.
„Některá opatření vlády nejsou příliš racionální. Možná by stačila ta opatření trochu jinak nastavit a bude to pro obě strany po nějakou dobu přežitelné,“ komentuje Jan Průha.
Jan Průha je trochu neobvyklý pendler, koordinuje výrobu v továrně na automobilové díly a může pracovat i doma na vesnici nedaleko Rokycan. Ovšem i on a jeho zaměstnavatel potřebují vědět, co je čeká. „My nemůžeme svým zaměstnavatelům dát žádný výhled do budoucna, nic garantovat. Kdyby se to mělo táhnout další měsíce, to je nepředstavitelné.“
Pendleři nechápou smysl zákazu
K otevřenému dopisu vládě se připojil i starosta obce Všeruby na Domažlicku Václav Bernard (STAN). Polovina obyvatel Všerub pracuje v Německu a na hraniční přechod to mají pěšky pět minut.
Navrhneme vládě prodloužit nouzový stav o 30 dní, řekl Hamáček po jednání krizového štábu
Číst článek
„Je to lidská tragédie pro desítky tisíc pendlerů. A pokud se to nevyřeší v celé Evropě jednotně, tak nám je houby platné, že si to budeme na svém písečku něco hrát. To jedině, že tady budeme deset let zavření,“ hodnotí starosta Bernard.
Podle starosty je nálada mezi lidmi dost zlá, protože nevidí smysl zákazu, když přejíždí pět set metrů do Německa. „Tady nám lítají helikoptéry, spousta vojáků, policie. Když jsme je potřebovali v minulosti, tak to nešlo.“
Rakousko ani Německo nepřijaly tak přísná opatření proti šíření epidemie jako Česko, například tam málokdo nosí roušky. Zákaz pendlování prosazoval ještě ve funkci šéfa krizového štábu epidemiolog Roman Prymula. „Mám z některých regionů údaje, že i deset procent pendlerů je nakažených koronavirem,“ zdůvodňoval Prymula.
I proto vláda pendlery omezila. Ti ovšem namítají, že zdravotníci a pečovatelé jsou větší hrozbou, a přesto jim vláda pendlování povolila. Podle Deníku N to bylo po silném tlaku německých úřadů a roli prý sehrál i telefonát kancléřky Merkelové s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Český rozhlas se zeptal SMS zprávou šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka, jestli vyjde pendlerům vstříc. Jestli by mohli aspoň jednou týdně vycestovat tam a zpět. Uvažuje o tom? Ministr odpověděl jedním slovem: NE.
Online reportáž
SAUDSKÁ ARÁBIE. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Saúdské Arábii dnes přesáhl 150 000 a 1184 lidí s nemocí covid-19 tam dosud zemřelo. S odvoláním na sdělení ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Počet nakažených v království v uplynulých deseti dnech opět stoupl. Dnes tamní ministerstvo zdravotnictví informovalo o 4301 nových případech nákazy, což celkový počet dosud potvrzených infekcí zvýšilo na 150 292. Počet nakažených v zemi přitom přesáhl 100 000 7. června, 1000 mrtvých Saúdská Arábie hlásila v polovině měsíce.
PŮJČKA PRO MINISTERSTVO FINANCÍ. Ministerstvo financí dnes uzavřelo smlouvu s Rozvojovou bankou Rady Evropy (CEB) o půjčce zhruba osm miliard korun (300 milionů eur). Půjčku bude možné využít i na uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Podle MF CEB nabízí výhodnější úrok, než by ČR získala prodejem dluhopisů.
PRAŽSKÝ MAGISTRÁT. Výsledky všech 50 politiků a zaměstnanců z pražského magistrátu, kteří byli testováni na covid-19 v souvislosti s potvrzenou nákazou primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), jsou negativní. Informoval o tom mluvčí Prahy Vít Hofman. I přes negativní test zůstanou v karanténě až do 29. června. Testováni byli všichni lidé, kteří se zúčastnili pondělního zasedání rady, včetně radních.
FOND OBNOVY EKONOMIK EU. Mezi vrcholnými představiteli zemí Evropské unie se rýsuje shoda na principu budoucího fondu obnovy ekonomik, v některých bodech však přetrvávají spory. Po dnešní videokonferenci šéfů států a vlád to řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dodal, že chce se s prezidenty a premiéry ihned zahájit separátní jednání a v půli července je do Bruselu pozvat na osobní schůzku. Evropská komise chce ekonomikám pro zotavení z koronavirové krize nad úroveň běžného unijního rozpočtu poskytnout 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun).
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ. V Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin přibylo 49 případů nákazy koronavirem. Celkem v regionu od počátku pandemie onemocnělo 1887 lidí. Nárůst počtu nových nakažených zaznamenalo Karvinsko a Frýdecko-Místecko, kde je nové ohnisko nákazy v Domově Důstojnost v Nýdku. Hygienici v těchto okresech ode dneška zakázali návštěvy v zdravotnických a sociálních zařízeních a jejich zaměstnancům nařídili testování na koronavirus. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Ostravě.
ÍRÁN. Za posledních 24 hodin se v Íránu nakazilo koronavirem 2615 lidí, 120 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Uvedlo to podle serveru BBC News tamní ministerstvo zdravotnictví. Írán tak zůstává jednou z nejvíce postižených zemí během pandemie.
POČÁTEK EPIDEMIE. Koronavirus se mohl v Itálii objevit již v prosinci, tedy dva měsíce před vypuknutím epidemie v zemi. Podle agentury AFP to uvádí studie italských zdravotnických úřadů. Stopy po viru byly během výzkumu objeveny ve vzorku odpadní vody z Milána a Turína z prosince a v odpadní vodě z Bologni z ledna. Vzorky z podzimu loňského roku byly na přítomnost koronaviru negativní, dodává AFP.
MINISTR VOJTĚCH K NÁRŮSTU.
POST HLAVNÍ HYGIENIČKY. Vláda v pondělí jmenuje Jarmilu Rážovou hlavní hygieničkou České republiky. Zvítězila ve výběrovém řízení, kterého se účastnili tři uchazeči, z nichž jeden nesplnil podmínky. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Přečtěte si v článku .
REKORDNÍ PŮJČKY. Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomiky v době koronavirové krize půjčila rekordních 55,2 miliardy liber (1,6 bilionu korun). Veřejný dluh Velké Británie tak poprvé od roku 1963 přesáhl sto procent hrubého domácího produktu. Vyplývá to z pátečních údajů britského statistického úřadu.
EPIDEMIE V RUSKU. Za posledních 24 hodin hlásí Rusko 7972 nových případů nákazy koronavirem, od vypuknutí epidemie se tak v zemi infikovalo 569 063 lidí. Již třetí den se tak denní přírůstky drží pod hranicí 8000. Během čtvrtka zemřelo 181 lidí, nemoc covid-19 si tak v Rusku vyžádala již 7841 životů. Více než 324 000 lidí s koronavirem se už vyléčilo, informoval podle agentury TASS ruský krizový štáb.
UVOLNĚNÍ OPATŘENÍ. Slovensko ruší zákaz maloobchodního prodeje o nedělích, který zavedlo kvůli povinné dezinfekci prostor s cílem zamezit šíření koronaviru, a mezi bezpečné země nově zařadilo Polsko. Oznámili to slovenský premiér Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas. Od začátku července bude na Slovensku povoleno organizování například sportovních akcí s účastí více než tisícovky diváků pod podmínkou, že mezi dvojicí návštěvníků na stadionech bude volné místo. Stejné pravidlo bude platit i pro jiné hromadné akce.
118 NOVĚ NAKAŽENÝCH. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška není čtvrteční nárůst nakažených, který je největší od 21. dubna, nijak překvapivý - infikované totiž hlásí především ohniska lokální nákazy. „Číslo je Karvinsko, Praha a dvě obce na Frýdecko-Místecku. To jsou lokality, které reportujeme denně a vidíme, že se tam něco děje,“ řekl Dušek pro Radiožurnál a dodal, že nárůst by neměl ovlivnit červencové rozvolnění opatření.
AKTUÁLNÍ DATA. Podle aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví je v Česku k pátečním 9.00 celkem 10 283 infikovaných koronavirem, s nemocí se aktuálně potýká 2503 pacientů. Vyléčených je 7446, v nemocnici zůstává 136 nakažených. Ve čtvrtek bylo provedeno 4039 testů. Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných tak stoupl na 2,92 procenta.
KARANTÉNA V USA. Podle amerického imunologa Anthony Fauciho již není třeba v USA udržovat plošná karanténní opatření, a to i navzdory trvajícímu vysokému počtu nakažených koronavirem. V další fázi boje s epidemií je třeba se podle Fauciho zaměřit primárně na lokální nákazy, kde infikovaných stále výrazně přibývá. Informuje o tom server BBC News.
EPIDEMIE V NĚMECKU. Za poslední den evidovalo Německo 770 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet infikovaných se tak vyšplhal na 188 534. Dalších 16 lidí na komplikace provázející onemocnění covid-19 zemřelo, celková smrtelná bilance činí k pátečnímu datu 8872. Vyplývá to z poslední statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha. Z covidu-19 se zotavilo 174 400 osob, za poslední den jsou uzdravených čtyři stovky. V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, hygienici ve čtvrtek evidovali 730 infikovaných.
NOVÝ ZÉLAND. Laboratoře na Novém Zélandu provedly ve čtvrtek 6273 testů, z nichž žádný nebyl pozitivní. Země se tak vrátila k nulovému přírůstku nakažených. V předchozích dnech se v zemi po více než třech týdnech znovu objevily nové případy infekce koronavirem, a to u dvou žen ze Spojeného království, které na Nový Zéland přicestovaly. Informuje o tom server BBC News.
TESTOVÁNÍ VAKCÍNY. Rusko začalo testovat na dobrovolnících z řad vojáků vakcínu proti novému koronaviru. Vyvíjí ji Národní výzkumné středisko Nikolaje Gamaleja v Moskvě ve spolupráci s ministerstvem obrany. Podle ruské vicepremiérky Taťjany Golikovové by vakcína v srpnu mohla získat státní registraci a v září by mohla začít její průmyslová výroba. Na vakcíně proti novému koronaviru v Rusku pracuje dalších 6 výzkumných ústavů nebo soukromých firem.
FINANČNÍ PODPORA. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie si v pátek vůbec poprvé vymění názory na bezprecedentní balík peněz, který má evropským ekonomikám pomoci z koronavirové krize. Během videosummitu představí své zatím velmi odlišné postoje k fondu, který chce Evropská komise naplnit vypůjčeným tři čtvrtě bilionem eur (přes 20 bilionů korun).
AKTUÁLNÍ DATA. Během čtvrtka přibylo v Česku 118 nově nakažených koronavirem - jde o nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Od té doby se nárůsty nejčastěji pohybovaly okolo 50. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví 10 280 případů infekce koronaviru. Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 je celkem 334, naopak 7440 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 2506 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k pátečním 0.30.