Vedení sněmovny je kompletní. Petr Fiala napodruhé uspěl, je pátým místopředsedou

Šéf ODS Petr Fiala se v úterý stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. Vedení dolní komory je tak kompletní. Volba poslanců byla tajná. Fiala doplnil čtveřici místopředsedů, kterými se už minulý týden stali šéf KSČM Vojtěch Filip, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, Vojtěch Pikal z Pirátů a Jan Hamáček z ČSSD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na kongresu ODS

Petr Fiala na kongresu ODS | Foto: Filip Jandourek

Šéf ODS Petr Fiala se stal pátým místopředsedou sněmovny. Získal celkem 116 ze 183 hlasů. Poslanci ho ale zvolili až na třetí pokus. Fiala o post místopředsedy dolní komory ucházel už minulý týden. V prvním kole tehdy obdržel 83 a ve druhém 85 hlasů poslanců.

Nováčci ve sněmovně: chtějí počítače bez Windows, chybí jim stojany na kola, vyřizují kartičky pro děti

Číst článek

„Chtěl jsem poděkovat těm, kteří mě volili. Některým musím poděkovat i třikrát, protože mě volili třikrát, a to je privilegium, které žádný z kolegů ve vedení Poslanecké sněmovny nemá. Je to určitě velmi pevný mandát,“ řekl po zvolení.

Zdůraznil také, že je schopen rozlišovat mezi pozicí předsedy ODS a nadstranickou funkcí místopředsedy sněmovny. „A podle toho se tady budu chovat," dodal.

Fiala tak doplnil čtveřici místopředsedů zvolených už minulý týden. Největší podporu dostal v pátek místopředseda ČSSD a bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček, hlas mu dalo 143 poslanců.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, který byl místopředsedou dolní komory i v minulém volebním období, dostal 121 hlasů. Místopředseda Pirátů Pikal a předseda SPD Okamura obdrželi po 102 hlasech.

Tajná volba místopředsedy

Poslanci volili posledního místopředsedu opět tajně. Hnutí Svoboda a přímá demokracie ale v úterý ještě před volbou avizovalo, že Fialu opět nepodpoří. Poslancům SPD vadí, že občanští demokraté minulý týden nepodpořili na místopředsedu sněmovny předsedu hnutí Tomia Okamuru. ODS si podle SPD ani o podporu pro Fialu neřekla.

Sobotkův kabinet skončí ve středu. Demisi podá na řádném jednání

Číst článek

Podporu Fialovi naopak během úterka přislíbila TOP 09, která je spolu s ODS, KDU-ČSL a STAN součástí takzvaného Demokratického bloku, jenž při volbě orgánů sněmovny postupuje společně. Pro Fialu se chystali hlasovat i Piráti a ČSSD.

Podporu mu slíbili i poslanci hnutí ANO. Klub jim nicméně nenařídil závazné hlasování a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podotkl, že části ANO nominace Fialy vadila, protože se o hnutí vyjadřoval negativně a jeho ODS nepodpořila Radka Vondráčka z ANO na předsedu dolní komory.

Třiapadesátiletý politolog Petr Fiala vede ODS od roku 2014. Pochází z Brna, absolvoval obor český jazyk a dějepis na tamní Masarykově univerzitě a od roku 2002 je profesorem v oboru politologie. Sedm let pak působil také jako rektor Masarykovy univerzity.

Fiala byl od května 2012 do července 2013 jako nestraník ministrem školství ve vládě premiéra Petra Nečase z ODS. Na podzim se pak stal poslancem a vstoupil do ODS.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme