Petr Pavel: Cílem Izraele je způsobit Hamásu co největší škody, pak nastane prostor pro vyjednávání

Eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinou je největším konfliktem od roku 2014. „Jediné rozumné, o co se teď lze snažit, je příměří,“ tvrdí český velvyslanec v Tel Avivu Martin Stropnický (za ANO). Připomíná, že Evropská unie se pokusila společnou řeč najít o víkendu – bohužel bez jednoznačné shody. „Nakonec nedošlo ke konsenzuálnímu vyjádření. Evropská unie to řeší tím, že vydá prohlášení unie, ale ne všech členských států,“ vysvětluje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Petr Pavel | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tlak na sjednání příměří podle Stropnického ale dál poroste, a to i na půdě OSN. Optimistický scénář by podle něj mohl přinést výsledky už tento týden.

Přehrát

00:00 / 00:00

K dohodě by mohlo dojít tento týden, shodují se generál Pavel a velvyslanec Stropnický

Podobně si vývoj událostí představuje i bývalý předseda vojenského výboru NATO, generál Petr Pavel. „Cílem nejen vojenského, ale i politického vedení Izraele je způsobit Hamásu co největší škody. Jakmile budou škody na jeho straně dostatečně vysoké, nastane prostor pro vyjednávání příměří,“ řekl ve Speciálu Českého rozhlasu Plus.

Pavel nicméně upozorňuje, že k jakémukoliv jednání je třeba prostředníků. „Vzhledem k tomu, že Hamás je mezinárodně uznanou teroristickou organizací, tak s ní velcí hráči nejednají. Už proto jsou tam prostředníci, jako je především Egypt a Katar. Palestinská autorita, která je legitimně uznávaná, bohužel nemá v Pásmu Gazy naprosto žádný vliv a nelze s ní jako s jednací stranou počítat,“ dodal.

Jediné, co může Severoatlantická aliance v tuto chvíli udělat, je přidat se k tlaku na vyvolání vyjednávání, myslí si generál. A dodává, že má-li někdo klíč k řešení celého konfliktu, jsou to Spojené státy americké. Už proto, že tam žije srovnatelné množství Židů jako v samotném Izraeli.

‚Občané jako štít‘

Přestože Martin Stropnický uznává, že najít řešení je extrémně složité, apeluje na to, abychom věci nazývali pravými jmény. „Hamás není aktivistická, ale teroristická organizace, která používá občany jako své štíty,“ uvedl.

Tunely, na které v minulých dnech zaútočily izraelské rakety, záměrně ústí v oblastech dětských hřišť nebo mešit. A v neposlední řadě je třeba vnímat i některá zinscenovaná videa a fotografie plačících rodin, které jsou součástí špinavé války, tvrdí Stropnický.

A dodává, že pouze dril a organizovanost obyvatel Izraele jsou důvodem, proč má židovský stát méně obětí.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Martina Mašková, Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme