Mladá Boleslav má po osmnácti letech nového primátora. Bouška se chce držet základních priorit

Novým primátorem Mladé Boleslavi se v pondělí stal Jiří Bouška (ANO), dosavadní první náměstek primátora. Vystřídal Raduana Nwelatiho (ODS), který vedl město od roku 2006. Výměna byla součástí koaličních dohod po komunálních volbách v roce 2022. Bouška byl tehdy lídrem vítězného uskupení ANO+Volba pro Mladou Boleslav. Od 31 přítomných zastupitelů získal ve veřejné volbě 25 hlasů.

Mladá Boleslav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým primátorem se stal dosavadní první náměstek Jiří Bouška z ANO (vlevo). Podle koaliční dohody z podzimu 2022 ve funkci primátora vystřídal Raduana Nwelatiho z ODS (vpravo), který vedl město od roku 2006

Novým primátorem se stal dosavadní první náměstek Jiří Bouška z ANO (vlevo). Podle koaliční dohody z podzimu 2022 ve funkci primátora vystřídal Raduana Nwelatiho z ODS (vpravo), který vedl město od roku 2006 | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Zastupitelé v jednom bodě programu zároveň hlasovali o volbě Nwelatiho prvním náměstkem nového primátora.

Sponzoring ani nevlastní syn ve vedení antimonopolnímu úřadu nevadí. U zakázek v Boleslavi střet nevidí

Číst článek

Bouška ve svém proslovu před vzdáním se funkce prvního náměstka primátora a volbou primátora ocenil spolupráci, kterou mají v Mladé Boleslavi koaliční strany. „O věcech diskutujeme hodně, ale ty debaty – a to jsem vděčný – probíhají za zavřenými dveřmi,“ řekl Bouška.

Zmínil, že chce pokračovat v základních prioritách, které Boleslav má. Jde zejména o dostupnost služeb pro občany, jako je například městská doprava nebo poplatky za svoz komunálního odpadu.

Chce rovněž pokračovat v zavádění parkovacích zón a čerpání evropských dotací.

‚Změnit město k lepšímu‘

Nwelati při zhodnocení svého působení na nejvyšším postu ve městě a před vzdáním se funkce primátora zmínil, že do komunální politiky vstoupil v roce 2002 s cílem změnit město k lepšímu.

Koalici v roce 2006 podle něj sestavovaly vítězné strany tak, aby vydržela více let. Upozornil, že z politiky neodchází a chce se věnovat zejména projektu dostupného bydlení.

Bouška, který vedl po předloňských volbách koaliční jednání, tehdy neobvyklou dohodu zdůvodňoval zejména snahou o zachování stability.

Firma poslance ANO Petrtýla získává v Boleslavi milionové zakázky. Náměstkem je jeho nevlastní syn

Číst článek

Nová koalice navázala na koalici z předchozího volebního období. Do podzimu 2022 vedla Mladou Boleslav široká koalice ODS, STAN, ANO s Volbou pro Mladou Boleslav a ČSSD. Aktuální koalici tvoří ANO+Volba pro Mladou Boleslav, ODS, STAN a Hlas pro Boleslav, v 33členném zastupitelstvu 26 míst.

Vítěz posledních komunálních voleb v Mladé Boleslavi, ANO+Volba pro Mladou Boleslav, získal 11 mandátů. Druhá byla koalice ODS a TOP 09 s devíti mandáty.

Třetí STAN získal čtyři zastupitelská křesla. Šance pro MB (KDU-ČSL, Zelení) obsadila čtyři mandáty, tři zastupitele má SPD, dvě Hlas pro Boleslav.

Nwelati už dříve uvedl, že po předání primátorského mandátu se chce věnovat zejména projektu dostupného bydlení v městské části Dubce.

Zastupitelé v pondělí schválili založení městské společnosti pod názvem Městská společnost pro dostupné bydlení Mladá Boleslav. Nwelati bude jedním z jejích jednatelů.

Rozpočet Mladé Boleslavi bude letos opět schodkový, jak schválilo zastupitelstvo koncem února. Výdaje mají činit 1,965 miliardy korun a příjmy 1,823 miliardy. Na loňský rok mělo město schválený rozpočet s výdaji 1,492 miliardy a příjmy 1,425 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme