Počet nakažených chřipkou roste v celé republice. Kromě Libereckého kraje

Chřipková epidemie letos nastoupila v plné síle. Počty nemocných stouply za poslední týden ve všech krajích kromě Libereckého. V Jihomoravském kraji je epidemie nejsilnější za posledních pět let. V Praze se naopak nemoc sice dál šíří, ale tempo zpomaluje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma (ilustrační foto)

Rýma (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Od minulého týdne si dveře v ordinacích praktických lékařů podávají lidé až třikrát častěji. Trápí horečky, bolesti kloubů, svalů, hlavy, únava, může se objevit i lehký dráždivý kašel. Praktická lékařka Jana Uhrová radí hlavně obtíže nepodcenit:

„Podceňovat se nedá viróza ani chřipka – lehnout si do postele a léčit se doma je důležité u obou. K lékaři první dva dny nemusíme jít ani s jednou z těch obtíží, ale přecházet to je nesmírná chyba,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je potřeba jít s chřipkou hned k lékaři? V Ranním interview Radiožurnálu poradila praktická lékařka Jana Uhrová

Odbornou péči by měli vyhledat především lidé, u kterých přetrvává vysoká horečka déle než tři dny. Podle praktické lékařky Radmily Hrubé se chřipka musí vyležet.

„První tři dny sice nedostávají lidé peníze, ale za ty tři dny je člověk málokdy tak v pořádku, aby mohl jít do práce. Neschopnost je u chřipky minimálně týden i déle,“ upozorňuje Hrubá.

Aby nepřišli o své peníze, mohou si někteří zaměstnanci vybrat takzvaný sick day nebo v krajním případě vyčerpat pár dní z dovolené.

Lékařka Radmila Hrubá varuje, že pokud pacienti chřipku neléčí, můžou se vystavit vážným zdravotním komplikacím.

„Můžou tam být následky postižení srdce, zhoršení metabolických chorob, chronických chorob a také komplikace onemocnění ledvin, zápalu plic a podobně,“ vysvětluje Hrubá.

Grafika ke zprávám o vývoji chřipkových onemocnění v 6. týdnu v regionech | Foto: ČTK

Letošní počet nemocných zatím nijak nevybočuje ve srovnání s předchozími epidemiemi. Hygienici zatím hlásí přes dva tisíce nemocných na 100 tisíc obyvatel.

„V šestém kalendářním týdnu letošního roku je ve srovnání s pátým týdnem hlášen nárůst nemocnosti o devět procent v České republice. Nemoc dosáhla počtu 2020 případu na 100 tisíc obyvatel,“ upřesňuje zástupkyně hlavního hygienika Jarmila Rážová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chřipková epidemie je opět v plné síle. Počty nemocných stouply ve všech krajích kromě Libereckého. Podrobnosti zjišťovala Eliška Malínská

Vysvětlila také, že očkování letos zabírá o něco méně. Důvodem je, že se vakcína vyrábí půl roku dopředu a účinná látka se chystá podle předpokládaného vývoje. Virus se ale od té doby podle Rážové změnil.

„Kdo se nechal očkovat, neudělal špatně. Pouze se sníží účinnost očkovací látky. Účinné látky a protilátky člověk má, může akorát dojít k tomu, že to není stoprocentní, ale účinnost je o něco nižší,“ podotýká Rážová.

Důležité je také dodržovat osobní hygienu, mýt si ruce, dbát na zdravý životní styl, vyvarovat se hromadných akcí a také zvýšit příjem vitaminu C.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Eliška Malínská, Anna Jadrná, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme