Podle OECD je v Česku stále málo vysokoškoláků
V Česku je stále málo vysokoškoláků a hodně absolventů středních škol a učilišť. Mezi námi je dvanáct procent lidí s vysokoškolským diplomem. V zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se jejich počet pohybuje od deseti procent v Itálii a Turecku až do čtyřiačtyřiceti procent v Kanadě. V sedmi zemích jich je kolem třiceti procent. Vyplynulo to z publikace OECD, kterou dnes představila ministryně školství Petra Buzková.
Podle Michaely Kleňhové z Ústavu pro informace ve vzdělávání ale v posledních letech počet vysokoškoláků v Česku narůstá a už tradičně dobře jsme na tom v dosaženém středoškolském vzdělání. "Lepší jsou také čísla za terciální vzdělávání a celkově se dá říct, že v porovnání s lety 2001 a 2002 jsou výsledky lepší i v oblasti ekonomické i v oblasti platů učitelů," popsala situaci Kleňhová.
Také ministryně školství Petra Buzková potvrzuje, že u nás za tři roky od tohoto výzkumu došlo k poměrně zásadním změnám k lepšímu. "Zvýšilo se množství finančních prostředků, které do českého školství proudí. Byly zvýšeny platy pedagogických pracovníků a byl navýšen i počet studijních míst na vysokých školách," řekla Českému rozhlasu ministryně.
Podle výzkumu dokončilo před třemi lety v zemích OECD studium vysokých škol v průměru dvaatřicet procent mladých občanů. V Česku a například v Rakousku to bylo sedmnáct procent. V současné době u nás absolvují vysokou školu úspěšně zhruba dvě třetiny studentů.