Podle OECD je v Česku stále málo vysokoškoláků

V Česku je stále málo vysokoškoláků a hodně absolventů středních škol a učilišť. Mezi námi je dvanáct procent lidí s vysokoškolským diplomem. V zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se jejich počet pohybuje od deseti procent v Itálii a Turecku až do čtyřiačtyřiceti procent v Kanadě. V sedmi zemích jich je kolem třiceti procent. Vyplynulo to z publikace OECD, kterou dnes představila ministryně školství Petra Buzková.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova | Foto: Radioservis

Podle Michaely Kleňhové z Ústavu pro informace ve vzdělávání ale v posledních letech počet vysokoškoláků v Česku narůstá a už tradičně dobře jsme na tom v dosaženém středoškolském vzdělání. "Lepší jsou také čísla za terciální vzdělávání a celkově se dá říct, že v porovnání s lety 2001 a 2002 jsou výsledky lepší i v oblasti ekonomické i v oblasti platů učitelů," popsala situaci Kleňhová.

Také ministryně školství Petra Buzková potvrzuje, že u nás za tři roky od tohoto výzkumu došlo k poměrně zásadním změnám k lepšímu. "Zvýšilo se množství finančních prostředků, které do českého školství proudí. Byly zvýšeny platy pedagogických pracovníků a byl navýšen i počet studijních míst na vysokých školách," řekla Českému rozhlasu ministryně.

Podle výzkumu dokončilo před třemi lety v zemích OECD studium vysokých škol v průměru dvaatřicet procent mladých občanů. V Česku a například v Rakousku to bylo sedmnáct procent. V současné době u nás absolvují vysokou školu úspěšně zhruba dvě třetiny studentů.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme