Policie obvinila lobbistu Janouška kvůli nehodě a neposkytnutí pomoci

Policie obvinila vlivného pražského podnikatele a lobbistu Romana Janouška kvůli včerejší dopravní nehodě. Janoušek naboural pod vlivem alkoholu a poté srazil řidičku druhého auta. Policistům se však zatím nedaří Janouška zastihnout v místě bydliště, aby mu obvinění předala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porsche Cayenne GTS | Foto: Ondřej Jánoška

Policisté Janouška podezřívají z trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, neposkytnutí první pomoci a ublížení na zdraví. Jak ale Radiožurnálu řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová, není důležité, kdy si obvinění podnikatel převezme.

„Policisté vyhotovili usnesení o zahájení trestního stíhání neboli obvinění řidiče osobního vozidla Porsche Cayenne. Pro účely trestního řízení v tuto chvíli již není rozhodující, jestli bude doručeno v řádu hodin, či dnů. Do této chvíle nebylo muži doručeno toto usnesení o zahájení trestního stíhání,“ uvedla mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Josef Biňovec, který se specializuje na dopravní nehody, přiblížil okolnosti nehody podnikatele Janouška

Janoušek včera v opilosti naboural, snažil se od nehody ujet a přitom těžce zranil řidičku druhého auta, která mu v odjezdu chtěla zabránit. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili 2,2 promile. Policisté Janouška vyslechli a ještě k večeru ho bez obvinění pustili.

„Všichni policisté, kteří v této trestní věci mají nějaký úkol, pracují na sto procent. Děláme všechno pro to, aby byl naplněn účel trestního řízení v řádu hodin, maximálně několika málo dní,“ řekl Radiožurnálu šéf pražských policistů Martin Vondrášek.

Policie vyslýchala Janouška hned po nehodě, tedy když byl ještě opilý. „V případě, že naměřené množství alkoholu bylo 2,2 promile, jsem přesvědčen, že by výslech podezřelého měl být uskutečněn až po jeho vystřízlivění. Pokud ale v daném případě policisté s ohledem třeba na zprávu lékaře, který podezřelého vyšetřil, jej považují za schopného výslechu, výslech provést mohli,“ vysvětlil advokát Josef Biňovec, který se specializuje na dopravní nehody.

Postup policie překvapil advokáta Josefa Lžičaře, který bude u soudu zastupovat zraněnou řidičku. Podle něj mohla policie už v okamžiku Janouškova zadržení zahájit trestní stíhání pro ohrožení pod vlivem návykové látky a neposkytnutí pomoci.

„Pokud se týče ublížení na zdraví, tak je pravda, že může někdo argumentovat tím, že se zatím neví, jestli ta neschopnost bude delší než jeden týden, anebo delší než šest týdnů. To bych je tedy dovedl pochopit. Ale v podstatě provádět s ním výslech a pustit ho vzápětí na to z vazby... Myslím si, že mohli zahájit trestní řízení hned,“ míní advokát.

Stav zraněné se zlepšuje

Podle Biňovce ovšem není při dopravních nehodách vzetí do vazby obvyklé. Nepovažuje také za pravděpodobné, že by se Janoušek před policií skrýval nebo se pokoušel ovlivňovat svědky. Stejně tak prý není nutné, aby obvinění bylo sděleno v řádu několika hodin od spáchání trestného činu.

Zraněná řidička leží v motolské nemocnici na jednotce intenzivní péče, její stav se ale zlepšuje. Lžičař bude pro svou klientku požadovat odškodnění: „Máme právo v přípravném řízení vyčíslit škodu. Může tam být bolestné, eventuelně tam může připadat v úvahu i ztížení společenského uplatnění a samozřejmě pokud by došlo k hlavnímu líčení, tak se připojíme do trestního řízení hned na počátku s nárokem.“

Janoušek by se měl zraněné ženě osobně omluvit, myslí si Biňovec, a nabídnout jí veškerou možnou pomoc od zařízení nákupu až po krmení psa. „Měl by jí nabídnout také finanční pomoc nad rámec jejích zákonných nároků na náhradu škody, tedy toho, co dostane od pojišťovny,“ dodal.

Lobbista Janoušek dnes prý v Praze havaroval, srazil ženu a ujel

Tereza Bartůňková, Mirko Kašpar, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme