Policie podle Ústavního soudu jednala při vyhoštění cizince ponižujícím způsobem

Ústavní soud se dnes zastal muže z Kamerunu, který si stěžoval na ponižující zacházení ze strany policie. Ta se ho pokusila násilím vyhostit ze země. Při pokusu dostat ho do letadla použili policisté slzotvorný plyn, pouta a na letiště ho převáželi ve vozíku na zavazadla. Policie mužovu stížnost označila za nedůvodnou a Generální inspekce bezpečnostních sborů oznámení odložila. Teď se jím musí zabývat znovu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto.

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková uvedla, že policie samozřejmě může vyhostit cizince i proti jejich vůli, měla by ale víc respektovat jejich práva a důstojnost.

S tím souhlasí i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek: „Stává se, že cizinci kladou odpor, a je pravda, že v některých případech musí být vyhoštěni, takže použití fyzické síly by bylo na místě. V tomto konkrétním případě to ale policie přehnala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie jednala při vyhoštění cizince ponižujícím způsobem, rozhodl Ústavní soud. Případ sledovala Vlasta Gajdošíková

Podle Ústavního soudu byla chyba už v tom, že cizinci nikdo neřekl přesné datum odletu. Ostře také kritizoval použití slzotvorného plynu v uzavřené místnosti, a to v momentě, kdy muž kladl pouze pasivní odpor.

Největší chybu ale podle soudkyně Šimáčkové udělala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prý případ vyšetřovala nedůsledně.

„Měla celou tu situaci jasně vyšetřit a odpovědět na všechny otázky. Tady bych vnímala náš nález jako jakési systémové doporučení do budoucna,“ dodala Šimáčková.

Stanovisko Generální inspekce bezpečnostních sborů tlumočila její mluvčí Radka Sandorová: „Generální inspekce bezpečnostních sborů rozhodnutí Ústavního soudu respektuje, ale nebude ho nijak komentovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie podle ÚS jednala při vyhoštění cizince ponižujícím způsobem. Verdikt komentoval ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek

Policejní prezidium už vydalo k případu předběžné stanovisko, podle kterého se verdikt zavede do pravidel tak, aby byla plně respektována důstojnost a práva vyhošťovaných cizinců.

Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu přivítala Šárka Dušková z Fóra pro lidská práva, které Kamerunce zastupuje.

„Je to systémový problém, nepřiměřené použití pepřového spreje a pout preventivně. Víme, že se v Bělé-Jezové děje (něco podobného) dlouhodobě,“ upozornila Dušková.

Generální inspekce bezpečnostních sborů teď bude muset celý případ znovu řádně prošetřit. Cizinec může požádat o finanční náhradu újmy za ponižující zacházení.

Případ muže z Kamerunu

Kamerunec žil v Česku od roku 2010. Loni v lednu policie rozhodla o jeho vyhoštění na jeden rok a stanovila mu lhůtu 30 dnů k vycestování. Muž neuspěl s odvoláním ani správní žalobou.

Loni v květnu se pak sám dostavil na služebnu policie s tím, že by chtěl nějak vyřešit svůj pobyt v Česku. Skončil však v Zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová.

V červnu mu policie rezervovala místo na palubě letadla Turkish Airlines, kterým měl odletět do Kamerunu. O datu vyhoštění se dozvěděl večer před odletem, údajně náhodou. Muž odmítl zařízení v Bělé opustit, proto jej policie eskortovala za pomoci chvatů, slzotvorného spreje, poutacího pásu a pout. Na letišti jej vezli ve vozíku na zavazadla.

Kapitán letadla ale Kamerunce na palubu nepustil, protože prý představoval bezpečnostní riziko. Necestoval dobrovolně a nikdo jej při letu neměl doprovázet. Vyhoštění muže se tak napoprvé nezdařilo. Do Kamerunu proto odcestoval zhruba o měsíc později.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme