Policisté mají zbraň proti ujíždějícím řidičům, dostali zastavovací pásy s hroty

Policisté nasazují novou zbraň proti pirátům silnic. Minulý týden začali na služebny dostávat moderní zastavovací pásy s hroty, které ujíždějícím vozidlům propíchají pneumatiky a donutí je tak zabrzdit. Českému rozhlasu to potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Policejní prezidium zatím sbor vybavilo 240 pásy a do budoucna zvažuje také nákup dražších zastavovacích sítí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastavovací pásy, kterými policie přinutí zastavit ujízdějící řidiče

Zastavovací pásy, kterými policie přinutí zastavit ujízdějící řidiče | Foto: Policie ČR

„Pocit byl asi takový, jako bych naplno sešlápl brzdový pedál, auto se dostalo do smyku. Zkoušel jsem kývat volantem, ani se to nehnulo, jelo to pořád rovně,“ popsal zkušební jízdu v Ostravě fiktivní pirát silnic Lukáš, který pás přejel zhruba 60kilometrovou rychlostí.

Daleko nedojel. Z propíchnutých pneumatik totiž rychle uniká vzduch. Policisté tak viníka snadněji dostihnou, aniž by ohrozili další řidiče nebo kolemjdoucí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na policejní služebny už dorazily zastavovací pásy s hroty, zjistila reportérka Evelýna Kulíšková

„Zastavovací pásy v objemu 5 milionů korun byly nakoupeny, jsou distribuovány do jednotlivých pohotovostních jednotek. Takže policie už je vybavená, rozváželo se na policejní útvary minulý týden,“ potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD první nákup pásů s dutými hroty.

Podle mluvčí Policejního prezidia Ivany Nguyenové ale policisté v praxi stále používají jen starší modely. Na ty nové se teprve školí. „Zastavovací pásy by se mohly do terénu dostat do konce tohoto roku,“ říká.

Vedení sboru urychlilo nasazení pásů do terénu po květnové nehodě, kdy zdrogovaný řidič ujížděl hlídce a přitom srazil a zabil mladou policistku z Mělnicka. Policejní prezident Tomáš Tuhý tehdy slíbil, že novou techniku pořídí a nechá policisty důkladně proškolit. „Metodika jasně ukazuje způsoby používání těchto prostředků,“ ujistil Tuhý.

Za smrt policistky až 16 let vězení

Zastavovací pásy u policie nejsou úplnou novinkou. Desítky starších modelů už léta leží ve skladech jednotlivých krajských ředitelství. Policistům ale dlouho chyběl jednotný návod, jak je používat. Při zastavování ujíždějících řidičů tak raději používali zátarasy z aut nebo střelbu.

Mladík, který policistku usmrtil, je už půl roku ve vazbě a policie právě podle mluvčí Štěpánky Zatloukalové dokončila vyšetřování a podává návrh na obžalobu.

„Je důvodné podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ informovala Zatloukalová. Vyšetřovatelé navrhují muži až šestnáctiletý trest vězení.

Státní zástupce Tomáš Milec odhaduje, že obžalobu by si mladík mohl vyslechnout na konci listopadu a trestní spis by se mohl dostat před soud začátkem prosince. Soudce si pak musí materiály podrobně prostudovat. Jestli nařídí hlavní líčení ještě letos, zatím není jasné.

Evelyna Kulíšková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme