Policisté prohledávají okolí Poličských strojíren. Chtějí zmenšit zónu pro zákaz vstupu

Desítky policistů v sobotu začaly v Poličce na Svitavsku prohledávat okolí Poličských strojíren, kde ve čtvrtek vybuchl lis na výrobu trhavin. Prohledávají místa mimo areál v okruhu 1200 až 1300 metrů od epicentra výbuchu. Pokud policisté s pyrotechniky zjistí, že v lokalitě není munice nebo jiný nebezpečný materiál, mohl by být perimetr zákazu vstupu snížen na 300 metrů, tedy jen na samotný areál strojíren. Série čtvrtečních explozí zranila 19 lidí, z toho tři vážně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté prohledávají okolí Poličských strojíren. Chtějí zmenšit pásmo pro zákaz vstupu | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Pokud policisté nic nebezpečného neobjeví, může být pásmo zákazu vstupu zmenšeno během soboty, uvedla mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová.

Do průzkumu v okolí strojíren se zapojili kromě policistů z Pardubického kraje i policisté z brněnské pořádkové jednotky. „V samotném epicentru výbuchu budeme pokračovat v dokumentaci místa," dodala mluvčí.

Silnici vedoucí z Poličky na Jimramov kolem areálu strojíren policie pro běžný provoz otevřela v pátek v 18 hodin. Řidiči však na silnici nesmějí zastavovat, protože komunikace prochází místem se zákazem vstupu. Lidé evakuovaní z okolí podniku se mohli domů vrátit v pátek v podvečer.

Policisté prohledávají okolí Poličských strojíren. Chtějí zmenšit pásmo pro zákaz vstupu | Foto: Josef Kopecký

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti se škodou přesahující pět milionů korun. Strojírny se zabývají mimo jiné zneškodňováním munice a výrobou střeliva.

Na místě výbuchu mají policisté k dispozici i speciální tank s nádrží na vodu a ochranou proti výbuchům. Kromě tanku mají pyrotechnici také vlastní obrněné vozidlo. Oba stroje byly nasazeny třeba po výbuchu munice ve Vrběticích na Zlínsku.

Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch způsobil další exploze uskladněného materiálu. Počinové nálože se používají k odpálení hlavních náloží, třeba v kamenolomech.

Kdy se obnoví výroba v podniku, není zatím jasné. Mohlo by to být zhruba za týden, kdy se okruh zákazu vstupu sníží jen na zničený objekt. Báňští inspektoři, kteří se podílejí na vyšetřování příčin neštěstí, ohledají místo nejdřív v pondělí.

Policisté prohledávají okolí Poličských strojíren. Chtějí zmenšit pásmo pro zákaz vstupu | Foto: Josef Kopecký

Policisté prohledávají okolí Poličských strojíren. Chtějí zmenšit pásmo pro zákaz vstupu | Foto: Josef Kopecký

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme