Policisté udělali z podnikatele 'informátora naruby' Dextera. Chtěli ho chránit, stojí v obvinění
Byla to vrcholná položka v 'menu' policistů, kteří jsou stíháni kvůli úniků informací. Podle vyšetřovatelů za úplatu vyráběli z podnikatelů 'informátory naruby'. Ti papírově nosili poznatky policistům, ve skutečnosti tomu ale mělo být přesně naopak. Díky takzvanému systému blokace navíc byznysmeni měli dokonalou ochranu. Obratem se dozvěděli, když se o ně či jejich firmy začala zajímat policie. Detektivové v obvinění, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil, popisují hned několik takových případů.
Loni 18. června přibylo do složky informátorů u protikorupční policie jméno CHIMBORAZO. Zavedl ho tam policista Daniel Medvec. Za krycím jménem, vypůjčeným od nejvyšší hory Ekvádoru, se skrýval obchodník s vínem Radek Moric.
Do složky informátora pak policista Medvec postupně zapsal, že se sešli čtyřikrát, přičemž na třech schůzkách CHIMBORAZO podle oficiálního zápisu přinesl informace k případům, o něž se policie zajímala.
Medvec i Moric jsou společně s dalšími 16 lidmi stíháni v kauze úniků informací, která v květnu vypukla na Moravě. Oba muži figurují mezi osmi obviněnými, kteří nakonec putovali do vazby. Podle detektivů se totiž schůzky mezi nimi odehrály jen na papíře a podnikatel ve skutečnosti žádné poznatky nepředal.
Policista například do záznamu o setkání vepsal veřejně známé věci nebo informace, které získal jinde. Ke schůzce z letošního 1. března detektivové zjistili, že Moric byl v zahraničí. K setkání tak vůbec nemohlo dojít.
Kauza úniku informací: osmý obviněný jde do vazby, soud vyhověl návrhu
Číst článek
Oba muži se však podle vyšetřovatelů sešli 21. listopadu 2016, 24. ledna 2017, 6. dubna 2017 a 25. dubna 2017. O těchto setkáních však žádné záznamy nevznikly. Vyšetřovatelé je ale evidentně monitorovali.
Rozpory mezi zápisy a skutečností
"Byly zjištěny zásadní rozpory mezi uváděnými a skutečně provedenými schůzkami mezi oběma muži a také v údajích o poskytnutých informacích. V záznamech jsou uváděny nepravdivé či naprosto obecné skutečnosti. Medvec navíc opakovaně uváděl, že disponuje informacemi k daňové a korupční trestné činnosti, avšak za dobu čtyř let jako informátor žádné takové informace neposkytl," píšou detektivové v obvinění, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil.
Za naverbováním podle nich ve skutečnosti stojí snaha chránit Morice před policií. Pokud by se o něj začala zajímat, Medvec by se díky systému takzvaných blokací obratem dozvěděl, že se kolem jeho "informátora" něco děje.
Podnikatel se letos skutečně ocitl pod policejním drobnohledem kvůli podezření z daňových úniků při dovozu vína. Medvec detaily vyšetřování podle detektivů zjistil od kolegy a letos v dubnu je na dvou schůzkách u čerpací stanice Moricovi vyzradil a poradil, jak z policejního sevření uniknout.
Zátah kvůli únikům u moravské policie
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci stíhá elitní policisty a podnikatele kvůli podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení a nadržování. Soud do vazby poslal expolicistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michala Ratajského, bývalé policisty Jakuba Sloupa, Alexandra Jedličku, Jakuba Patloku, Daniela Medvece, advokátního koncipient Václava Kvíčalu a podnikatele Radka Morice a Samana Talabaniho. Mezi stíhanými v kauze je také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) či někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán. Stíhání majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka vyvolalo reakce i na politické scéně.
Detektivové: Varoval ho před vyšetřováním
"Ze schůzek vyplynulo, že Radka Morice uklidňoval, že věc je prozatím jen ve fázi šetření k firmám, provozovnám a skladům, že případné nasazení kamer na příjezdové cesty k jednotlivým vinařstvím a skladům je zatím zvažované výhledově do budoucna a že by ho o takové skutečnosti informoval a současně by vybral nějaká vhodná místa pro umístění kamer, což by samo o sobě ovlivnilo probíhající prověřování možné trestné činnosti natolik výrazně, že by bylo vyloučeno získání jakéhokoliv relevantního záznamu," vyhodnotili kriminalisté. Za "informátorství" podle nich podnikatel platil. Částku však dosud nezjistili.
Medvecův advokát Karel Borkovec odmítl obvinění komentovat. "K tomu se vám nemůžu vyjádřit, nemám souhlas klienta," reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Reakci odmítl i Moricův obhájce Jiří Šabršula. "Jsem ze zákona vázán povinností mlčenlivosti. Proto k této věci nemohu nic sdělit," napsal.
U výslechu však podnikatel Moric vypověděl, že byl informátorem. Žádné informace mu ale prý Medvec nevynášel.
Pomáhat si a chránit se
Stejných scénářů však policisté v kauze úniků zaznamenali více. Léta zavedený údajný systém úniků podle nich řídili bývalý policista Michal Ratajský a advokátní koncipient Václav Kvíčala.
"Prostřednictvím obviněných z řad příslušníků Policie ČR nabízeli a v zadokumentovaných případech i realizovali vyšší stupeň ochrany pro zájemce, který spočíval ve zneužití opatření takzvané blokace, které bylo automaticky v souladu s příslušnými interními předpisy policie zavedeno při využívání informátora. Zavedení takových žadatelů o tuto službu však bylo ryze účelové, což vyplývá z konkrétních svazků informátora," uvádí obvinění.
Údajné úniky jsou spojeny se spolkem Fratres, který v roce 2009 založil Ratajský, jak dříve informovala MF DNES. Jeho motto zní "Pomáhat si a chránit se".
Představitelé spolku Fratres (jen se neformálně nazývá Bratři v triku) jakékoliv propojení s kauzou odmítají. „Fakt, že někteří ze členů nyní čelí trestnímu vazebnímu stíhání, je politováníhodný, nicméně v první řadě je třeba ctít presumpci neviny a za druhé je absurdní zatahovat do případu zapsaný spolek Fratres. Stíhaní členové tvoří maximálně 10 % aktivních členů a zbytek nemá s případem vůbec nic společného,“ napsal serveru iROZHLAS.cz bezpečnostní expert a člen spolku Tomáš Šmíd.
Dodal, že činnost spolku se zaměřuje především na setkávání lidí z bezpečnostní komunity a osvětovou a přednáškovou činnost.
Informátor IAN
Dalším "informátorem na oko" se podle nich stal majitel detektivní kanceláře Saman El-Talabani. Podnikatele iránského původu, který je znám blízkými kontakty s lidmi z okolí Toflova gangu, od dubna 2014 do loňského července vedl jako informátora s krycím jménem IAN policista protikorupční policie Alexandr Jedlička.
Podle kriminalistů však nikdy žádnou informaci Talabani stejně jako Medvec nepřinesl, šlo mu jen o vlastní ochranu. Podnikatelův advokát Robert Rotrekl odmítl angažmá svého klienta komentovat. "S ohledem na moji zákonnou povinnost mlčenlivosti se k věci nebudu vyjadřovat," napsal serveru iROZHLAS.cz. Jedlička u výslechu popřel, že Talabaniho vedl jako informátora účelově.
„Nabízeli i realizovali vyšší stupeň ochrany pro zájemce, který spočíval v zneužití opatření takzvané blokace, které bylo automaticky v souladu s příslušnými interními předpisy policie zavedeno při využívání informátora. Zavedení takových žadatelů o tuto službu však bylo ryze účelové.“
Detektivové o údajném systému informátorů naruby
Podnikatel měl být SAMUEL
"Informátorem naruby" se pod jménem DEXTER na dva roky podle detektivů stal také podnikatel Zbyněk V., ačkoliv u něj se detektivům nepodařilo prokázat, zda za ochranu platil a zda k němu proudily informace z policejních složek. Pod jménem SAMUEL chtěli policisté zavést jako informátora také Radima Jüttnera, šéfa skupiny Net and Games, která podniká v oblasti hazardu. Návrh policisty Jedličky však neprošel.
Jüttner nicméně mezi obviněnými figuruje, jelikož kriminalisté jsou přesvědčeni, že policisté nad ním ochrannou ruku drželi. Monitorovali schůzku mezi policistou Medvecem a stíhaným v kauze, exčlenem protimafiánského útvaru a dalším obviněným Jakubem Patlokou, která se odehrála 18. října 2016. Mimo jiné z ní plyne, že policisté aktivně vyhledávali zájemce o ochranu.
"Patloka zmiňuje, že ví o jedné osobě, pro kterou by to bylo vhodné, ale musí se ho zeptat, jestli by do toho byl ochotný finančně investovat, pokud by chtěl, ať ho někdo lustruje, že mu nabídne, že je lepší nechat se zablokovat a mít klid," popisuje obvinění. Dvojice se podle něj strachovala, že z řad chráněných informátorů vypadne právě Jüttner.
'Je potřeba, aby to běželo'
"Medvec k tomu sdělil, že ví, že je potřeba, aby to běželo, aby toho bylo víc, a dále se Patloky ptal, jestli má nějaký signál, že by měl Jüttner vypadávat. Nato mu Patloka odpověděl, že zatím ne, že to musí běžet rok. Na uvedené schůzce Patloka dále Medvecovi sdělil, ať si peníze, které mu předal, nechá nebo ať je rozhodí, na což Medvec odpověděl, že peníze si zatím nechá a uvidí. Z uvedeného tak vyplývá, že kromě ochrany osoby El-Talabani probíhala také naprosto stejná ochrana Radima Jüttnera," píšou vyšetřovatelé.
Sám Jüttner považuje stíhání za omyl. "Ve spolupráci s právními zástupci již navíc napadl postup orgánů činných v trestním řízení formou stížnosti," napsala společnost Net and Games. Patlokův obhájce Pavel Čapčuch na dotaz nereagoval.
Detektivové popisují celkem 36 případů, kdy skupina kolem Ratajského měla nezákonně lustrovat a chránit spřízněné podnikatele. Není však jasné, kolik za svoje "služby" inkasovali, často také pro koho informace měli získávat. Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ dozoruje, se nechtěl o zjištěních policie bavit. "Já tohle vůbec nechci komentovat," řekl serveru iROZHLAS.cz.
Po květnové razii skončilo osm obviněných ve vazbě. Případ má i citlivou politickou rovinu, nezákonné lustrace si podle policie objednával také vlastník investiční skupiny DRFG David Rusňák, bývalý člen a sponzor hnutí ANO a zeť Aleny Schillerové, náměstkyně exministra financí Andreje Babiše (ANO). (VÍCE ZDE)