Politici často staví svoji kampaň na tématu drog a narkomanů

V kampani před komunálními volbami se nebývale často objevuje téma drog a narkomanů. Někteří kandidáti slibují, že proti závislým tvrdě zakročí nebo je vytlačí ze svých obvodů. Podobně odmítavě se staví také k centrům, která narkomanům pomáhají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

Odborníci na tuto problematiku se proto pokoušejí najít řešení, které nedávají zelenou pouze represi, zároveň ale neohrožují bezpečnost ostatních. Dnes začíná na toto téma konference s názvem Městská drogová politika v éře globalizace.

Drogová situace se podle Tomáše Zábranského z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky při Univerzitě Karlově a organizátora konference nijak dramaticky nemění. Naopak tím, že je stabilní, patří Česká republika mezi výrazně méně zasažené země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drogy.mp3

Politici by rádi vytlačili drogově závislé lidi ze svých obvodů. Tito lidé skutečně znamenají pro své okolí nebezpečí. Žijí v sociálních poměrech, které se nepovažují za standardní a také živit těžce drogový návyk není levnou záležitostí, takže v okolí dochází k malé kriminalitě – krádežím v obchodech a k vykrádání aut.

Přesunutím drogově závislých lidí do jiných obvodů podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha nic komplexně neřeší:

„Distribuce a sdružování jen změní svoji formu. My disponujeme kriminogenními mapami, které souvisejí s drogovou trestní činností. Na druhou stranu musím podotknout, že ke snižování obecně vnímané dostupnosti drog patří vymáhání práva u nejnižších deliktů - na úseku drog, na úseku veřejného pořádku, zejména ke vztahu k pohazování aplikačních pomůcek na místech s vysokou frekvencí občanů.“

Centra jsou tu podle odborníků od toho, aby rizika snižovala na minimum a stahovala lidi z ulic, aby jim nabídla další alternativu, umožnila dodržovat základní hygienické návyky a posunula dál na léčbu, která může být abstinenční, substituční nebo resocializační.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme