Poslanci rozhodnou o platech soudců. Pokud jim je zvýší, polepší si i politici

Zákonodárci budou rozhodovat o vyšších platech nejen pro soudce, ale i pro sebe. Vláda totiž do sněmovny nakonec poslala návrh v jediné variantě, ve které se přidává všem. Kabinet přitom zvažoval možnost oddělit platy soudců a politiků, ve finální verzi ale tento návrh chybí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české peníze, bankovky, mince

české peníze, bankovky, mince | Foto: Eva Odstrčilová

Vláda už dřív zdůvodnila nutnost růstu platů verdiktem Ústavního soudu, který nesouhlasil s tím, aby se platy soudců obecných soudů zmrazovaly. Zároveň ale ani neřekl, že se musejí nutně zvyšovat.

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského se mají výdělky soudců odvíjet od platů státních úředníků, bez ohledu na to, kolik berou politici.

„Zatímco platy soudců byly už 17krát zmrazeny či sníženy, ve stejné době platy státních úředníků šly nahoru. Není to na Ústavní soud, o jejich platech tam vůbec nemluvíme,“ řekl Rychetský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zvýšení platů soudců i politiků informuje redaktor Martin Drtina

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský přitom nedávno Českému rozhlasu potvrdil, že se verdikt týkal výlučně soudců obecných soudů. „Nikoli ostatních ústavních činitelů ani soudců Ústavního soudu,“ zdůraznil Rychetský.

Popřel tak slova premiéra Petra Nečase, který tvrdil, že vláda navyšovaní platů neměla v úmyslu, a nesouhlasí s ním.

„Je to krok vynucený rozhodnutím Ústavního soudu. Vláda nikdy neměla v úmyslu se k tomuto do roku 2014 vrátit a nadále setrvává ve svém názoru, že i soudci by měli podléhat stejnému režimu jako všichni ostatní občané této země. To znamená, že když stát šetří, tak i tato příslušná položka je škrtnuta,“ vysvětloval Nečas.

Dnes se při výpočtu platů vychází z 2,5násobku průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. Na tento základ se potom vážou další náhrady a odměny.

Podle představy kabinetu by se tento základ měl zvýšit a v jedné z pěti variant násobků – 2,51; 2,6; 2,7; 2,8 nebo 3. Konečné slovo o nárůstu platů budou mít poslanci. Základní plat poslance nebo senátora se tak z dnešních 56 tisíc korun měsíčně může zvýšit na 62 tisíc.

Martin Drtina, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme