Poslanci se zabydlují ve sněmovně, přípravy na nové volební období finišují

Poslanecká sněmovna finišuje s přípravami na další volební období. Chodbami pražských malostranských paláců se už sice procházejí někteří znovuzvolení zákonodárci a zabydlují se ve svých kancelářích, ale ještě pořád se míjejí s řemeslníky, kteří dokončují poslední úpravy. Sněmovna také musela vyřešit, kde budou poslanci v novém složení úřadovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

„Věci nastěhujeme postupně, tak jak uzavřeme smlouvu s asistenty. Teď si připadám jako kůl v plotě. Místnosti pro klub jsou v současné době připravovány, nás je o 15 poslanců méně než v předchozím klubu,“ popisuje ve své staronové kanceláři šéf klubu poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Zatím tu má jen svůj osobní notebook:

„Protože sněmovna má nové notebooky s nějakým novým systémem a budu potřebovat nějaký čas na to, abych zjistil, jak všechno funguje,“ dodává.

Tak jako TOP 09, i ODS bude muset kvůli menšímu počtu poslanců uvolnit část svých dosavadních kanceláří. Získají je nejspíš poslanci hnutí ANO 2011. Naopak komunisté, kteří posílili, dostanou místa navíc:

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy ve sněmovně na další volební období zaznamenala redaktorka Lucie Husárová

„Přibylo nám sedm lidí do klubu, takže nám přibyly dvě nebo tři kanceláře a nějak se tam už poskládáme. S dosavadním aparátem zvládneme vše, co je za potřebí,“ říká předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Vedení sněmovny muselo také najít kanceláře pro lidovce, kteří se do sněmovny vrací, a pro Úsvit přímé demokracie:

„Více stran sice znamená stejně poslanců, ale více poslaneckých klubů, takže jsme museli tuto záležitost vyřešit. Myslím, že se nám to podařilo.“

„Rekonstrukční práce - v uvozovkách - jsme stihli, ještě doděláváme některé detaily, malování menších místností a tak dál. A pomalu začíná parlamentní ruch,“ přibližuje kancléř sněmovny Petr Kynštetr.

Plat poslanci berou už od svého zvolení

Osvědčení o zvolení by poslanci měli dostat 25. listopadu. Už teď jim ale běží plat, jak potvrzuje sociální demokrat Jan Hamáček:

„Plat běží od okamžiku zvolení, to znamená od soboty dvou hodin. S poslaneckými průkazy je potřeba počkat na zvolení předsedy Poslanecké sněmovny, protože poslanecký průkaz musí být opatřen podpisem předsedy Poslanecké sněmovny,“ vysvětluje Hamáček.

Kvůli většímu počtu klubů také sněmovna bude muset počítat s vyššími výdaji na provoz. Bude to záležet mimo jiné na tom, kolik bude místopředsedů. Mohlo by jít až o dva miliony ročně. Podle kancléře Kynštetra ale sněmovna nebude muset žádat ministerstvo financí o peníze navíc. Rozpočet dolní komory na letošní rok je miliarda a sto milionů korun.

Obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme