Poslanci zvolili předsedy výborů, Vidím prošel až napočtvrté

Poslanci dnes naplnili politické dohody, když podle principu poměrného zastoupení ve Sněmovně zvolili do vedení jednotlivých výborů kandidáty všech stran. Pokud jejich volbu předsedů zítra potvrdí celá dolní komora, budou z celkem čtrnácti výborů šéfovat sociální demokraté pěti, ODS čtyřem, lidovci dvěma a po jednom vedoucím postu získají komunisté a unionisté. Jediným zádrhelem jinak hladkého průběhu voleb bylo jednání výboru pro obranu a bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Kandidát na předsedu branného výboru Jan Vidím z ODS byl totiž zvolen až na čtvrtý pokus. Bývalý šéf výboru Petr Nečas z ODS byl průběhem volby svého kolegy zklamán. Podle něj byla poznamenána nekorektním nedodržováním uzavřených politických dohod.

To ale odmítá místopředseda branného výboru, sociální demokrat Miloš Tyc. Podle něj jen chtěli poslanci ČSSD najevo, že se jim nelíbí neochota ODS měnit své kandidáty, konkrétně když strana trvala na Vidímovi, i když neprošel celkem třemi koly ve dvou volbách. "My jsme nezpochybňovali právo ODS na základě politických dohod obsadit toto místo, my jsme chtěli jiné personální řešení. Nebyli ochotni," uvedl Tyc.

Poslanci ČSSD nakonec v závěru druhých voleb umožnili zvolení Jana Vidíma do čela branného výboru. Když opustili síň, nezúčastnili se voleb a tím snížili potřebné nadpoloviční kvórum. Z dvanácti ostatních hlasů pak Vidím dostal deset. Jeho samotného přitom volební průtahy nijak zvlášť nepoznamenaly. "Neodradilo mne to," poznamenal Vidím.

Další potíže se vyskytly při výběru Vidímových místopředsedů. Problém se zvolením měl kandidát KSČM a jeden z nových poslanců Alexander Černý. Výbor ho nezvolil ani v jednom ze dvou kol tajné volby. Uspěl až další kandidát komunistů Václav Frank, který ve výboru pracoval už v minulém volebním období. Zvolen byl hned v prvním kole tajné volby.

Sněmovna má celkem 14 výborů. Jeden z nich, mandátový a imunitní, se ustavil již minulý týden. Předsedkyní se stala Eva Dundáčková z ODS. Organizační výbor povede automaticky z titulu své funkce předsedy sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). V čele zahraničního stanul Vladimír Laštůvka, zdravotního Milada Emmerová, hospodářského Josef Hojdar, regionálního Radko Martínek a zemědělského Ladislav Skopal (všichni ČSSD). Volební povede Miroslav Beneš, školský Walter Bartoš, branný Jan Vidím (všichni ODS), ústavně-právní Miloslav Výborný, rozpočtový Miroslav Kalousek (oba KDU-ČSL), pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU) a petiční Zuzka Rujbrová (KSČM). Dnes zvolené předsedy výborů ještě musí zítra v jejich funkcích potvrdit celá Sněmovna.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme