Potomci Alfonse Muchy se chtějí soudit o Slovanskou epopej
Rodina Alfonse Muchy už po druhé marně požádala soud o předběžné opatření, které by zabránilo stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy. Prezident Muchovy nadace John Mucha Radiožurnálu řekl, že má dokument, kterým jeho dědeček ruší darovací smlouvu Praze. I ten chce předložit soudu, který by měl podle něj určit, komu Slovanská epopej patří.
„V tom dokumentu Alfons Mucha píše, že si uvědomuje, že dal Praze velké břemeno a že bude lepší, když se to bude snažit udělat sám a proto ruší dar Slovanské epopeje Praze,“ uvedl John Mucha.
Hlavní město si cyklus dvaceti pláten o českých a slovanských dějinách přebírá od Moravského Krumlova, kde byl skoro padesát let vystavený na zámku, právě dnes. Převoz plánuje v nejbližších dnech.
Obří plátna by měla být od podzimu do příštího léta vystavena ve Velké Dvoraně Veletržního paláce v Praze. Pak by některá z nich měla být sejmuta a v prostoru Malé dvorany restaurována.
Pomoci mají politici a UNESCO
Potomci malíře Alfonse Muchy tomu chtějí zabránit. John Mucha řekl, že Epopej má zůstat na moravskokrumlovském zámku do doby než pro dvacet pláten vznikne nové muzeum. A chtěl by požádat o podporu nejenom české politiky, ale také organizaci UNESCO.
„Tady jde o jedno ze základních děl světové kultury. Já se snažím spojit s lidmi z UNESCa, s ministrem kultury a také s panem Karlem Schwarzenbergem, protože on je jedním z patronů naší nadace a možná by poradil co a jak,“ potvrdil John Mucha.
O osud dvaceti pláten o českých a slovanských dějinách se dlouhodobě zajímá reportérka Michaela Vetešková
Alfons Mucha dílo vytvořil na zámku Zbiroh v letech 1910 až 1928. Poprvé bylo 11 pláten vystaveno v pražském Klementinu, pak v New Yorku a v Chicagu. Do Ameriky je malíř nechal přepravit na lodi a nechal k nim vytvořit speciální navinovací válce.
Obrazy se v roce 1928 vrátily do Prahy a l9 dokončených obrazů bylo na výstavě ve Veletržním paláci, kam se také v nejbližších dnech mají po skoro padesáti letech odstěhovat.
A toto místo se právě nezamlouvá Muchově nadaci a některým potomkům Alfonse Muchy. Nelíbí se jim, že jde pouze o dočasné řešení a požadují trvalé umístění v nově vystavené galerii tak, jak si to autor epopeje přál. Alfons Mucha věnoval Praze obrazy s tím, že město pro ně vystaví novou galerii.
Muchovi potomci také zdůrazňují, že ve Veletržním paláci nejsou vhodné klimatické podmínky k vystavování rozměrných pláten. Potvrzují to skoro deset let staré expertízy vedoucího restaurátorského oddělní Národní galerie Petra Kuthana.
Nový ministr kultury Jiří Besser Českému rozhlasu řekl, že by epopej měla v Moravském Krumlově zůstat do doby, než skutečně pro dílo vznikne nový prostor, ale jako ministr nechce do sporu Města Prahy a Muchovy nadace zasahovat.