Před 45 lety zemřel Jan Palach. Připomínají si ho desítky lidí po celém Česku

Na Václavském náměstí si lidé připomínali úmrtí studenta Jana Palacha. Zemřel přesně před 45 lety. Upálil se na protest okupace Československa sovětskými vojsky. Na Václavském náměstí si jeho čin připomněli pamětníci z konce šedesátých let i účastnici Palachova týdne z roku 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce na Václavském náměstí | Foto: Kristýna Maková

„My si dnes zároveň připomínáme také Palachův týden v roce 1989. Lidé už se přistávali bát přijít na protestní demonstraci také druhý den potom, co den předtím byla násilně rozehnána,“ vysvětlil Petr Marek, organizátor vzpomínkové akce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínkovou akci sleduje reportér Jan Beneš

Desítky lidí si přišli k soše svatého Václava připomenout úmrtí Jana Palacha. Vzpomínkové akce Národ nepohasl aneb Svíčka pro Jana Palacha se zúčastnili i někteří politici mezi nimi například senátor Jaromír Štětina nebo poslanec TOP 09 František Laudát.

Akce se následně přesunula k Národnímu Muzeu, kde se Jan Palach před 45 lety upálil. Lidé podle organizátorů vzpomínají na Palachův čin nejenom v Praze. Vzpomínkové akce jsou také v Liberci, Brně, Ostravě a desítkách menších měst a obcí.

Sejmutím posmrtné masky chtěl Olbram Zoubek prokázat Janu Palachovi službu umělce

Číst článek

Jan Palach | Foto: Michal Jindra

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme