Přetahovaná v kauze soudce Nováka: soud policii vydal komunikaci advokáta s milionářem Malinou

Policie po více než roce získala materiály, které jí mohou pomoci usvědčit soudce Ivana Nováka s advokátem Josefem Douchou. Stíhá je kvůli manipulaci a uplácení při podmíněném propuštění milionáře Tomáše Maliny. Kriminalisté dokumenty posbírali u Douchy během loňského březnového zátahu. Advokátní komora však nedala svolení k jejich vydání, a policie se proto musela obrátit na soud. A ten na začátku května rozhodl, že policie materiály může prozkoumat.

HRADEC KRÁLOVÉ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Novák | Foto: zdroj: ČT24

"Krajský soud v Hradci Králové 9. května rozhodl v trestní věci stíhaného soudce z Chomutova a pražského advokáta v tom smyslu, že souhlas advokátní komory bude nahrazen souhlasem soudu, pokud jde o materiály zajištěné u advokáta," řekl serveru iROZHLAS.cz lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun, který případ dozoruje.

Chomutovského soudce Nováka, známého kritizovaným propuštěním svého jmenovce Alexandra, policisté obvinili kvůli podmíněnému propuštění Maliny z loňského ledna. Advokát Doucha milionáře zastupoval. Podle vyšetřovatelů byl se soudcem v častém kontaktu.

Pelikán rozhýbal kauzu soudce Nováka. Odmítl podat stížnost k Nejvyššímu soudu

Číst článek

Policie: soudce vzal úplatek 80 tisíc

Novák díky předvídatelnému systému přidělování případů zařídil, aby o Malinově propuštění rozhodoval. Douchovi navíc mimo záznam poradil, jak žádost napsat, aby byla formálně v pořádku. Novák 7. ledna 2016 Malinu skutečně propustil, za což měl dva dny na to inkasovat úplatek 80 tisíc.

V dokumentech, o něž policisté úspěšně usilovali, je podle státního zástupce Dragouna zaznamenána komunikace Douchy s Malinou. "Jedná se o advokátní složku, ve které došlo ke korespondenci mezi tímto advokátem a klientem týkající se propuštění z výkonu trestu. Toto je jednání, na jehož základě mělo dojít ke korupčnímu jednání. Další složka obsahuje elektronické soubory z počítače pana advokáta s tím, že se týkají opět podmíněného propuštění," popsal.

Na hodnocení obsahu materiálů je však podle něj ještě brzo. "Zevrubně jsem je prolétl, bude to hlavně na policejním orgánu, kdy v současné době tato analýza velmi intenzivně probíhá," uvedl státní zástupce.

'Nic na něj nemají'

Douchův advokát Jiří Teryngel je nicméně klidný, policie si podle něj dlouho očekávanými dokumenty ve vztahu k jeho klientovi nijak nepomůže. "Tam není nic, co by ho poškodilo. Ale zásada je nedávat orgánům činným v trestním řízení, co dát nemusím," řekl Teryngel. Úspěch policistů v boji o dokumenty prý očekával. "Na věci samé to ale důkazně nic nemění. Proti Douchovi nemají nic," je přesvědčen.

Případ se táhne již rok a čtvrt, Krajský soud v Hradci Králové o něm, tedy i o vydání věcí od Douchy, totiž původně odmítal rozhodovat. Kvůli nálezu Ústavního soudu týkajícího se místní příslušnosti soudů se totiž bál, že jeho kroky by mohly případ shodit. O případu měl správně rozhodovat chomutovský soud, avšak tam ho zcela jistě dostal na starost někdo z kolegů soudce. Vrchní soud proto kvůli hrozící podjatosti přehodil kauzu ke Krajskému soudu v Hradci Králové.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO | Foto: ČTK

Ústavní soud však loni v dubnu rozhodl, že o návrzích státních zástupců mají rozhodovat soudy v obvodu, kde se měl skutek stát. Hradecký soud se proto obrátil na ministerstvo spravedlnosti, které mohlo podat stížnost k Nejvyššímu soudu, aby o místní příslušnosti rozhodl. Ministr Robert Pelikán z ANO však loni v září dospěl k závěru, že stížnost nepodá a věc má rozhodovat Hradec.

Po dlouhých peripetiích nicméně vyšetřování případu spěje k závěru. Kdy však přijde obžaloba, nechce Dragoun předvídat. "Záleží na tom, co bude analýza materiálů obsahovat, co policejní orgán zjistí a zda bude nutné provádět ještě další dokazování. Pokud ne, věc bude skončena," nastínil. Kriminalisté soudce s advokátem stíhají za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení. Novákovi hrozí 10, Douchovi šest let. Soudce ministr spravedlnosti dočasně zprostil funkce.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme