Přetahovaná v kauze soudce Nováka: soud policii vydal komunikaci advokáta s milionářem Malinou

Policie po více než roce získala materiály, které jí mohou pomoci usvědčit soudce Ivana Nováka s advokátem Josefem Douchou. Stíhá je kvůli manipulaci a uplácení při podmíněném propuštění milionáře Tomáše Maliny. Kriminalisté dokumenty posbírali u Douchy během loňského březnového zátahu. Advokátní komora však nedala svolení k jejich vydání, a policie se proto musela obrátit na soud. A ten na začátku května rozhodl, že policie materiály může prozkoumat.

HRADEC KRÁLOVÉ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Novák | Foto: zdroj: ČT24

"Krajský soud v Hradci Králové 9. května rozhodl v trestní věci stíhaného soudce z Chomutova a pražského advokáta v tom smyslu, že souhlas advokátní komory bude nahrazen souhlasem soudu, pokud jde o materiály zajištěné u advokáta," řekl serveru iROZHLAS.cz lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun, který případ dozoruje.

Chomutovského soudce Nováka, známého kritizovaným propuštěním svého jmenovce Alexandra, policisté obvinili kvůli podmíněnému propuštění Maliny z loňského ledna. Advokát Doucha milionáře zastupoval. Podle vyšetřovatelů byl se soudcem v častém kontaktu.

Pelikán rozhýbal kauzu soudce Nováka. Odmítl podat stížnost k Nejvyššímu soudu

Číst článek

Policie: soudce vzal úplatek 80 tisíc

Novák díky předvídatelnému systému přidělování případů zařídil, aby o Malinově propuštění rozhodoval. Douchovi navíc mimo záznam poradil, jak žádost napsat, aby byla formálně v pořádku. Novák 7. ledna 2016 Malinu skutečně propustil, za což měl dva dny na to inkasovat úplatek 80 tisíc.

V dokumentech, o něž policisté úspěšně usilovali, je podle státního zástupce Dragouna zaznamenána komunikace Douchy s Malinou. "Jedná se o advokátní složku, ve které došlo ke korespondenci mezi tímto advokátem a klientem týkající se propuštění z výkonu trestu. Toto je jednání, na jehož základě mělo dojít ke korupčnímu jednání. Další složka obsahuje elektronické soubory z počítače pana advokáta s tím, že se týkají opět podmíněného propuštění," popsal.

Na hodnocení obsahu materiálů je však podle něj ještě brzo. "Zevrubně jsem je prolétl, bude to hlavně na policejním orgánu, kdy v současné době tato analýza velmi intenzivně probíhá," uvedl státní zástupce.

'Nic na něj nemají'

Douchův advokát Jiří Teryngel je nicméně klidný, policie si podle něj dlouho očekávanými dokumenty ve vztahu k jeho klientovi nijak nepomůže. "Tam není nic, co by ho poškodilo. Ale zásada je nedávat orgánům činným v trestním řízení, co dát nemusím," řekl Teryngel. Úspěch policistů v boji o dokumenty prý očekával. "Na věci samé to ale důkazně nic nemění. Proti Douchovi nemají nic," je přesvědčen.

Případ se táhne již rok a čtvrt, Krajský soud v Hradci Králové o něm, tedy i o vydání věcí od Douchy, totiž původně odmítal rozhodovat. Kvůli nálezu Ústavního soudu týkajícího se místní příslušnosti soudů se totiž bál, že jeho kroky by mohly případ shodit. O případu měl správně rozhodovat chomutovský soud, avšak tam ho zcela jistě dostal na starost někdo z kolegů soudce. Vrchní soud proto kvůli hrozící podjatosti přehodil kauzu ke Krajskému soudu v Hradci Králové.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO | Foto: ČTK

Ústavní soud však loni v dubnu rozhodl, že o návrzích státních zástupců mají rozhodovat soudy v obvodu, kde se měl skutek stát. Hradecký soud se proto obrátil na ministerstvo spravedlnosti, které mohlo podat stížnost k Nejvyššímu soudu, aby o místní příslušnosti rozhodl. Ministr Robert Pelikán z ANO však loni v září dospěl k závěru, že stížnost nepodá a věc má rozhodovat Hradec.

Po dlouhých peripetiích nicméně vyšetřování případu spěje k závěru. Kdy však přijde obžaloba, nechce Dragoun předvídat. "Záleží na tom, co bude analýza materiálů obsahovat, co policejní orgán zjistí a zda bude nutné provádět ještě další dokazování. Pokud ne, věc bude skončena," nastínil. Kriminalisté soudce s advokátem stíhají za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení. Novákovi hrozí 10, Douchovi šest let. Soudce ministr spravedlnosti dočasně zprostil funkce.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme