Prezident dal milost knězi Protivínskému

Katolický farář Vojtěch V. Protivínský už nebude stíhán za to, že loni při volbách do Senátu vyzval obyvatele Břeclavska, aby nevolili Komunistickou stranu Čech a Moravy. Prezident republiky Václav Havel mu totiž udělil milost. Policie farářovo jednání posoudila jako hanobení národa, rasy a přesvědčení. Za tento trestný čin mu hrozily dva roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Protivínský | Foto: Otto Ballon Mierny | Zdroj: ČTK

Farář Protivínský prezidentovu milost oceňuje, nicméně chce podniknout všechny kroky, aby se jeho záležitost dostala před soud. "Napadlo mě, že kdyby došlo k tomu, že bych měl být souzen a odsouzen, že pan prezident by se asi takto zachoval. Touto cestou bych mu chtěl poděkovat za to, že se o ten můj případ zajímal a že takto jednal", řekl Radiožurnálu.

Podle mluvčího Ladislava Špačka prezident vždy uplatňuje zásadu, že nebude přihlížet nesmyslům. "A jestliže má pravomoc zasáhnout, učiní tak. Mimo jiné to také ukazuje na užitečnost abolice, tedy zastavení trestního stíhání ještě před vynesením pravomocného rozsudku", komentoval Havlovu milost jeho mluvčí.

Nezávisle na milosti prezidenta zrušil obvinění kněze krajský státní zástupce v Brně Petr Coufal. Podle něj duchovní nikdy nespáchal trestný čin, za který je stíhán. Dal proto pokyn vyšetřovateli, aby věc odložil. Jak žalobce řekl, v tomto případě se jednalo o legitimní využití občanských práv zaručených Ústavou a Listinou lidských práv a svobod.

Katolická církev rozhodnutí o zastavení trestního stíhání svého faráře Vojtěcha V. Protivínského přivítala. Jak řekl mluvčí České biskupské konference Daniel Herman, samotné zahájení stíhání přitom nejvyšší církevní hodnostáři považuji za naprosto bezdůvodné.

Eva Hůlková, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme