Prezident kvůli lesním školkám vetoval zákon o dětské skupině

Po služebním zákonu dnes prezident Miloš Zeman vetoval i zákon o dětské skupině. Českému rozhlasu to potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Hlavě státu se nelíbí, že sněmovna neschválila senátní verzi zákona, která by umožnila pokračování lesních školek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka (ilustrační foto)

Lesní školka (ilustrační foto) | Foto: Petra Čechurová

„Došlo by tak v rozporu se záměrem zákona podpořit zaměstnanost matek s dětmi předškolního věku k utlumení aktivit, které k naplňování tohoto záměru rovněž přispívají. Podle pana prezidenta tak dochází k omezování společensky prospěšných občanských aktivit, na kterých stojí moderní demokratická společnost,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Hlava státu podle mluvčího plně podporuje existenci alternativ péče o dítě a občanských iniciativ tohoto typu.

Senátní úpravy zákona o dětské skupině měly umožnit, aby takzvané mateřské lesní školy mohly fungovat i po roce 2016. Sněmovna ale Senát přehlasovala a schválila původní vládní verzi.

Podle ní by lesní školky musely od roku 2016 splňovat přísné hygienické požadavky, které splnit nedokážou. Vláda i pravicová opozice slibují včas připravit legislativně čistší novelu, která by jejich existenci i nadále umožnila.

Veto prezidenta republiky přivítala asociace lesních školek.

„Rozhodnutí pana prezidenta vnímáme jako možnost, aby ve sněmovně, kam se zákon bude vracet, zazněla fakta, a ne sliby o nějakém budoucím řešení pro lesní školky. Protože zákon tak, jak je, skutečně ruší veškeré alternativy,“ uvedla mluvčí asociace Tereza Valkounová.

Prezident vetoval novelu služebního zákona. Veto můžou přehlasovat poslanci

Číst článek

mta, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme