‚Zemanovo grilování ČSSD, porušení Ústavy.‘ Politici reagují na prezidentovo odmítnutí Šmardy

Prezident Miloš Zeman nejmenováním Michala Šmardy ministrem kultury prohlubuje ústavní krizi, uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je záležitost nyní na premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který by měl podat kompetenční žalobu na prezidenta. Naopak SPD Zemanův krok podporuje a podle komunisty Dolejše je Šmarda nekompetentní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentovo rozhodnutí o nejmenování Šmardy do čela resortu kultury někteří politici komentují kriticky, naopak SPD a komunisté ho podporují. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kdyby nešlo o zájmy státu, bylo by možné s nadsázkou říci, že pokračuje oblíbená zábava Miloše Zemana - letní grilování sociální demokracie. Ale protože jde o zájmy státu, pak je třeba říci, že to je neobhajitelné chování pana prezidenta. Prohlubuje dále ústavní krizi,“ řekl Pospíšil.

Zeman nejmenuje Šmardu ministrem kultury. Požádal Hamáčka o jiného kandidáta

Číst článek

„Pokud nemá závažné veřejné důvody, má jmenovat kandidáta navrženého premiérem na post ministra. Míra vzdělanosti a odbornosti není závažný důvod. To je politickou odpovědností strany, která nominovala daného kandidáta,“ doplnil.

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka v České televizi řekl, že by měl premiér podat kompetenční žalobu na prezidenta nebo ho přimět, aby změnil názor na Šmardovo jmenování.

Pokud by Babiš žalobu nepodal a se jmenováním Šmardy neuspěl, měli by ministři ČSSD podle Onderky podat demise. Kdyby podali sociálnědemokratičtí ministři demise, pak by měl Andrej Babiš podle koaliční smlouvy, pokud ji myslel vážně, dát demisi celé vlády, řekl Onderka.

Kompetenční žaloba

„Teď je to zcela jednoznačně věc premiéra: Buď podá kompetenční žalobu, nebo je naprostý slaboch, a navíc napomáhá ohýbání Ústavy,“ napsal šéf Starostů Vít Rakušan. Babiš žalobu na prezidenta k Ústavnímu soudu v minulosti odmítl podat.

Divadlo pokračuje. Prezident kádruje, Šmardu odmítl jmenovat ministrem kultury, protože s kulturou nemá zkušenosti. Na Hradě si ale zatím drží tiskového mluvčího, jehož odbornou zkušeností bylo pisálkovství v Haló novinách.

16:28 – 14. 08. 2019

22 493

„Ústava hovoří jasně. KDU-ČSL opakovaně vyzývá všechny ústavní činitele, aby respektovali Ústavu a ústavní zvyklosti. Bohužel to znamená pro resort kultury pokračující nestabilitu a to mu v době vrcholícího jednání o rozpočtu určitě neprospívá. Zodpovědnost padá na slabého premiéra Babiše, prezidenta i sociální demokracii,“ reagoval předseda KDU-ČSL Marek Výborný. 

Komunista Jiří Dolejš v reakci na aktuální dění pouze Šmardu na svém twitteru označil za „nekompetentního“.

Asi nikdo neočekával, že pan prezident Zeman pana Šmardu ministrem nakonec jmenuje. Pánové Babiš a Hamáček i přes silná gesta pouze akceptovali nové a nové termíny a pak odjeli na dovolenou. Doufám, že na ni oba přemýšleli nad řešením této předvídatelné situace.

16:50 – 14. 08. 2019

13 421

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše politici, ale i občané, kteří politiku sledují, tento Zemanův krok očekávali. Závazek od prezidenta, že dostojí svým ústavním povinnostem a na žádost premiéra jmenuje ministrem Šmardu, podle Bartoše nezazněl na žádné ze schůzek s Hamáčkem či Babišem.

„Prezident republiky porušuje Ústavu od 1. 8., kdy ministerstvo kultury zůstalo bez řízení jakýmkoliv členem vlády,“ tvrdí Michal Canov (STAN + SLK).

Miloš Zeman “velmi překvapivě” nejmenoval ministra kultury. Pokračuje tak v nedůstojném ohýbání ústavy, jen aby se dále mohl mstít. Vzhledem k tomu, jakými lidmi se obklopuje, je opravdu zarážející, že argumentuje “elementárními odbornými předpoklady”.

17:23 – 14. 08. 2019

5 348

Podpora od SPD

Předseda SPD Tomio Okamura naopak míní, že vzhledem k tomu, že ministra jmenuje prezident, tak má také jistou odpovědnost za to, koho jmenuje. ČSSD podle něj těžko může vybrat odborně vhodnějšího kandidáta, protože ministerské křeslo je výsledkem boje o koryta uvnitř strany.

„Premiér Babiš by měl vzít návrh na Šmardovo jmenování zpět a postavit se na stranu prezidenta. Hnutí SPD pozici prezidenta Miloše Zemana plně podporuje,“ uvedl na dotaz Okamura.

Prezident Zeman se znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD, ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem. Smutný pohled na tento politický ping-pong.

15:52 – 14. 08. 2019

9 232

„Prezident může odepřít jmenování, když je tu právní překážka. Dříve to byl lustrační zákon, dnes například zákon o střetu zájmů,“ řekl v České televizi ústavní právník Jan Kysela.

Dalším důvodem by mohlo být, pokud by měl prezident od tajných služeb informace o tom, že kandidát představuje pro Česko bezpečnostní riziko. Za ryze teoretickou pak označil možnost odmítnutí v případě, že by premiér navrhl negramotného kandidáta.

„Jinak má prezident vyhovět předsedovi vlády, protože za vládu je odpovědný předseda vlády,“ řekl Kysela.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme