Prezidentská inaugurace Miloše Zemana omezí hradní provoz

Inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana už teď začíná omezovat provoz na Pražském hradě. Ode dneška je uzavřené horní podlaží Starého královského paláce, v den slavnostní ceremonie - tedy tento pátek - budou otevřené všechny návštěvnické objekty Hradu až od půl jedné odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Kromě prezidentské kanceláře se na ceremonii připravuje také policie - na Hradčanském náměstí a v přilehlé Loretánské ulici už jsou značky, které řidiče upozorňují na uzavírky, které s inaugurací souvisejí.

Omezený turistický provoz bude například v katedrále svatého Víta, Rožmberském paláci nebo Zlaté uličce. Slavnostní ceremonie omezí také provoz stálé výstavy Příběh Pražského hradu - expozice bude přístupná až v pátek v půl jedné odpoledne.

Omezení řady návštěvnických objektů Pražského hradu skončí tuto sobotu, respektive v neděli, do té doby bude horní podlaží Starého královského paláce uzavřené.

V pátek budou uzavřené také objekty Národní galerie na Hradčanském náměstí, tedy Schwarzenberský a Šternberský palác.

Slibu se zúčastní i Václav Klaus

Poslední dny ve funkci hlavy státu tráví Václav Klaus a má hodně nabitý program. Zítra uvede v Masarykově knihovně Pražského hradu svou knihu s názvem Rok desátý, ve které shrnuje poslední rok svého působení ve funkci.

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě svého nástupce Miloše Zemana | Foto: ČTK

Jejím vydání završí cyklus deseti svazků, v knihách jsou zachyceny všechny jeho projevy, texty přednášek nebo zápisky ze zahraničních cest.

V úterý Václav Klaus poobědvá s budoucí hlavou státu Milošem Zemanem. Ve středu půjde na zasedání vlády, kde se rozloučí s jejími členy, a v brněnské vile Tugendhat si se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem předá nejvyšší státní vyznamenání.

Ve čtvrtek večer pronese Klaus svůj poslední projev ve funkci prezidenta republiky a v pátek se už jako bývalý prezident zúčastní slavnostní přísahy nové hlavy státu - Miloše Zemana.

Podpis před oběma komorami parlamentu

Miloš Zeman přijede na Hrad v pátek v devět hodin ráno. O hodinu později začne ve Vladislavském sále společná schůze obou komor Parlamentu ČR, na které Zeman složí prezidentský slib.

Slib prezidenta republiky: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."

V 11 hodin se pak uskuteční na třetím hradním nádvoří dvacetiminutová vojenská přehlídka. Po jejím skončení navštíví nový prezident svatovítskou katedrálu, kde položí květiny k ostatkům svatého Václava.

Těsně před polednem pak přinese Miloš Zeman věnec k Masarykově soše na Hradčanském náměstí a setká se zde s občany.

Slavnostní program se uzavře ve 14 hodin, kdy skončí oběd nového prezidenta s politickými představiteli.

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme