Případů šikany u policie přibývá, varují odboráři. Policejní prezidium to odmítá

Policisté si stále častěji stěžují na své nadřízené. Policejní ombudsmanka loni řešila 147 podnětů, tedy o 12 víc než v předchozím roce. Zhruba čtvrtina se týkala takzvaného bossingu, tedy šikany ze strany vedoucího. Odbory upozorňují, že případů šikany přibývá. Prezidium to ale odmítá. Loni prý zaznamenalo o tři případy šikany méně než předloni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR. Ilustrační foto

Policie ČR. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Na stole místopředsedy Nezávislého odborového svazu policie Petra Tomka se každý týden objeví alespoň jedna stížnost od jednotlivců i celých oddělení.

„To, co popisují, kdyby jenom desetina byla pravda, tak je katastrofální. Nepamatuju období, kdy by byly šikana a zejména bossing tak rozšířené, jako jsou dnes. Ohrožuje to i výkonnost pracovišť," popsal Petr Tomek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stále více policistů si stěžuje na chování nadřízených, podle odborů počet případů šikany roste. Jen loni policejní ombudsmanka řešila 147 podnětů

Příčinu vidí v tom, že někteří policejní manažeři nejsou dostatečně osobnostně vyzrálí na to, aby byli dobrými šéfy:

„Jak se má jednat s lidmi, to u policie trochu chybí. Ze strany vedoucích příslušníků není postupováno v souladu s právními a služebními předpisy."

Konkrétních příkladů si Tomek vybavuje desítky. Třeba příběh policistky Petry Lhotákové z Benešovska. V roce 2012 nastoupila na služebnu v Čechticích. Podle zákona musela na preventivní prohlídku, ale neprošla. Vedoucí oddělení Jiří Anděl měl Lhotákovou postavit mimo službu, jenže ji dál posílal do terénu.

Zdravotní stav policistky se zhoršoval, až částečně ztratila sluch. Na radu lékařky jí proto přikázal nosit jako ochranu uší střelecká sluchátka.

„Je to degradace celého sboru. Udělat ze mě Otíka, když mám na uších zelená vojenská sluchátka," stěžovala si Lhotáková.

Po pár dalších konfliktech ji měl vedoucí Anděl přesadit z kanceláře do výslechové místnosti. Ta byla bez potřebné techniky a snímala ji kamera.

„Začal mi vytýkat, že nedostatečně věnuji čas pracovní době, že dělám plno dalších věcí, tudíž mi bylo jasné, že mě sleduje," potvrdila Lhotáková.

Prezidium chyby odmítá, odbory mají jiný názor

Situace vygradovala, když policistka zkolabovala přímo na služebně. Se svým příběhem se svěřila řediteli GIBS Ivanu Bílkovi. „Generální inspekce se případem stále zabývá, probíhá prověřování," potvrdila mluvčí Radka Sandorová.

Naopak policejní prezidium Lhotákové v dopise napsalo, že žádná pochybení ze strany jejích nadřízených nevidí. Ředitel středočeské policie argumentuje čtyři roky starým oceněním za nejlépe vedenou organizaci.

A chyby odmítá i vedoucí čechtického oddělení Jiří Anděl. Přiznal jen, že Lhotákové poručil sloužit v místnosti s kamerou: „Sloužila v místnostech, kde jedna z těch částí byla pod kamerou. Jestliže se pohybovala v té místnosti, kde ta kamera je nainstalovaná, tak ji snímala."

Že by Lhotákovou sledoval, ale popřel. Odborář Petr Tomek odmítavý přístup vedení policie čekal. „Znám pracoviště, kde se díky bossingu vymění celé oddělení a nadřízený toho vedoucího, který je jednoznačně příčinou odchodu příslušníků, se tím vůbec nezabývá," dodal Tomek.

Z čechtického oddělení už podle Lhotákové odešla polovina jejích kolegů. A policistka je přesvědčená, že vedení ji chce přimět ke stejnému kroku. Její dopis proto přistál minulý týden na stole veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové a lidoveckého senátora Libora Michálka.

„Tvrzení, že šikana u policie je čím dál častější, není podle nás ničím podloženo," řekla mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme