Průzkum: přímou volbu prezidenta podporuje méně lidí, zhoršilo se i mínění o Zemanovi

Podpora přímé volby prezidenta oproti minulému roku mírně klesla. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Zhoršilo se i hodnocení současné hlavy státu Miloše Zemana.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucnost přímé volby prezidenta - porovnání mezi dubnem 2015 a prosincem 2016

Budoucnost přímé volby prezidenta - porovnání mezi dubnem 2015 a prosincem 2016 | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Pro zachování přímé volby prezidenta je 79 procent lidí. Ukazuje to exkluzivní průzkum společnosti Median pro Český rozhlas. Podpora oproti minulému roku mírně klesla. V prosinci byla 84 procent. Z květnového dotazování také vyplývá, že by 70 procent lidí přišlo k 1. kolu volby.

Historicky první přímá volba prezidenta České republiky se konala v lednu 2013. Vyhrál ji současný prezident Miloš Zeman, který o několik týdnů později složil slib ve Vladislavském sálu Pražského hradu.

Přímá volba se po více než čtyřech letech stále těší vysoké oblibě, i když její podpora teď mírně klesla. Zatímco na konci roku 2016 bylo pro zachování přímé volby 84 procent lidí, letos v květnu to bylo 79 procent.

Plánovaná účast v prvním kole prezidentských voleb v lednu 2018 | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

„To může ukazovat například na to, že si lidé nedokáží vybrat z kandidátů, nebo nejsou spokojeni, neví, koho by volili. A proto ji nevidí jako důležitou či dobrou," vysvětluje analytička agentury Median Lea Michalová.

Z květnového dotazování podle Michalové taky vyplývá, že většina lidí by se zúčastnila 1. kola prezidentské volby, které by mělo být příští rok v lednu. „To říká 70 procent lidí, 51 procent je o tom přesvědčeno – říkají, že by určitě šli volit. Tradičně vyšší volební účast deklarují vysokoškolsky vzdělaní – tam říká 84 procent lidí, že by šlo volit, totéž starší lidé nad 60 let," dodává.

V dubnu se prezidentských voleb chtělo zúčastnit o dvě procenta lidí méně. Oproti minulému měsíci naopak klesl počet nerozhodnutých. Průzkum také zjišťoval, jak se lidé na jednotlivé kandidáty dívají.

Jak dobrý či špatný by byl kandidát prezident | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Hodnocení současného prezidenta Miloše Zemana se oproti dubnu zhoršilo. Tehdy bylo poměrně vyrovnané. V květnu ale podle průzkumu převažuje mínění, že by byl v případě znovuzvolení špatným prezidentem, a to o 13 procentních bodů.

Mírně se propadl i Michal Horáček, u kterého teď převažuje hodnocení, že by nebyl dobrým prezidentem o 4 procentní body. Naopak nejlépe dopadl z dosud ohlášených kandidátů Jiří Drahoš. O 24 procent mezi dotázanými vítězí názor, podle kterého by byl dobrým prezidentem, říká Michalová.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme