Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: trávy, plísně, jitrocel, šťovík, merlíkovité, kopřivovité

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

Uplynulý týden přinesl v důsledku vlhkého počasí spíše jen menší množství vzdušných alergenů. Ve složení pylových alergenů nedošlo k žádným podstatným změnám. Dominovaly stále trávy, relativně hojná byla kopřiva. Merlíkovité, jitrocel a šťovík se držely na stejné úrovni, sezóna lípy již končí i ve vyšších polohách. Ojediněle se objevují pylová zrna chmele a kukuřice. Sezóna plísní je stále na svém maximu, v ovzduší se objevovalo velké množství spór, především rodů Cladosporium a Alternaria.

Také v nejbližším období zůstanou trávy nejvýznamnějším alergenem, s předpokladem přetrvávajícího vlhčího počasí očekáváme i nadále nižší až středně vysokou koncentraci pylových alergenů v ovzduší.. V teplejších oblastech se může ojediněle objevovat pyl pelyňku, začátek hlavní sezóny očekáváme koncem července. Přibude pylu merlíkovitých, relativně hojná bude stále kopřiva. Ostatní alergeny se budou vyskytovat v přibližně stejném počtu. Spóry plísní, především Cladosporium a Alternaria, budou i nadále velmi hojné.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu přibližně od března do září každou středu v předpovědi počasí v Ranním Radiožurnálu v půl šesté a v půl deváté ráno.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme