Poslanci volili členy televizní a rozhlasové rady, uspěli Bradáč, Kysilka, Šlégr a Pokorný. Zbývají 4 místa

Sněmovna zvolila ve středu do Rady České televize někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra. Zbývající tři místa v 15členné televizní radě zatím neobsadila, druhé kolo tajné volby se uskuteční zřejmě na příští dubnové sněmovní schůzi, nynější předčasně skončila. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize - hlavní budova na Kavčích horách v Praze

Česká televize - hlavní budova na Kavčích horách v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Do druhého kola postoupilo šest kandidátů. Šanci zasednout v televizní radě mají psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma, ekonomka Hana Lipovská, Pavel Matocha, jenž získal nominace tří organizací, mimo jiné právnického spolku Všehrd a Šachového svazu, a moderátor Lubomír Veselý známý pod jménem Luboš Xaver Veselý.

Funkci dám k dispozici, řekl šéf volebního výboru Berkovec po kritice e-mailu o výběru televizní rady

Číst článek

O místo v televizní radě se původně ucházelo 86 lidí. Sněmovna vybírá z 18 finalistů, kteří vzešli z volby volebního výboru.

Mandát šesti nynějších členů končí 26. března, a to předsedy rady Jana Bednáře a řadových členů Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivany Levé a Vlastimila Venclíka. Bednář, Beniak, Dostál, Hauser a Venclík se ucházeli o pozici v televizní radě i nyní, výbor je do finálního klání ale neposlal.

Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Pokorný do rozhlasové rady

Do Rady Českého rozhlasu poslanci zvolili galeristu Marka Pokorného. Zbývající místo sněmovna zatím neobsadila, bude druhé kolo tajné volby. Uskuteční se zřejmě na příští dubnové schůzi sněmovny.

Ekonomka Lipovská: Rušení veřejnoprávních médií? Výrok vytržený z kontextu, žije si vlastním životem

Číst článek

Pokorný dostal 135 hlasů, ke zvolení jich bylo nutných 88. Ve druhém kole volby se utkají nynější předsedkyně rozhlasové rady Hana Dohnálková a historik Jaroslav Šebek. Dohnálkové dalo hlas 77 poslanců, Šebkovi 25 poslanců. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

O místo v rozhlasové radě se původně ucházelo 32 lidí. Poslanci volí ze šesti finalistů, jak je vybral volební výbor.

Mandát dvou nynějších členů končí 26. března. Vedle Dohnálkové jde o místopředsedu rady Jiřího Vejvodu, který už nekandidoval.

Devítičlenná Rada Českého rozhlasu je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme