Ministr Blatný se při výpočtu reprodukčního čísla ‚spletl‘ o milion nakažených. Později dodal vysvětlení

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek poprvé vystoupil v Poslanecké sněmovně. Novináře na sociálních sítích přitom nejvíce zaujal svým výkladem reprodukčního čísla, tedy hodnoty, která ukazuje, kolik lidí se v průměru nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Blatného definice se totiž neshoduje s tím, co uvádí oficiální dokument ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 22:13 30. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný během schůze Poslanecké sněmovny

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný během schůze Poslanecké sněmovny | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Jestliže budeme mít 1000 nakažených a reprodukční číslo 1,5, potom se zvýší počet (nakažených) na 1500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o 100 tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme,” prohlásil Blatný ve sněmovně. Podobnou formulaci pak zopakoval ještě během tiskové konference k současné epidemické situaci.

Podle oficiálního dokumentu ministerstva zdravotnictví přitom reprodukční číslo, označované jako R, udává průměrný počet dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient. „Například reprodukční číslo 2 znamená, že jeden nemocný nakazí přímo další dvě osoby, které mohou nemoc dále šířit,“ stojí ve vysvětlení. 

Pokud bychom vycházeli z této definice, v příkladu ministra Blatného by se při reprodukčním čísle 1,5 nezvýšil počet nakažených o 500, ale o 1500. Při milionu nakažených by pak došlo o nárůst o 1,1 milionu lidí.

Později v pátek pro Radiožurnál doplnil mluvčí resortu Jan Brodský, že ministr mluvil o přírůstku nad reprodukční číslo 1, nezapočítal tedy primární přírůstek.

„Je nutné si uvědomit, že ve chvíli, kdy je třeba hypoteticky tisíc nakažených, tak i reprodukční číslo 1,5 nemusí být zásadním problémem pro systém, protože za danou dobu přibude 1500 nakažených. Kdyby ale bylo v populaci třeba milion nakažených a reprodukční číslo by bylo 1,1, tak přesto vzroste počet lidí, kteří vyžadují péči, o milion sto tisíc. Jinými slovy reprodukční číslo je potřeba brát relativně,“ reagoval na dotaz Radiožurnálu ministr Blatný. 

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se podařilo snížit reprodukční číslo asi na 1,13. Nejvyšší bylo kolem 9. října na úrovni 1,5.

„V dané epidemiologické situaci to není žádné významné vítězství,“ řekl s tím, že i v příštích dnech bude přibývat nově pozitivních kolem 12 tisíc denně. „Pokud by opatření zabrala, můžeme se do konce listopadu dostat k nižším tisícům,“ dodal.

Ministr zopakoval svá dopolední slova ze sněmovny, že rizikem je v současném vysokém počtu nových případů i reprodukční číslo nad 1, protože stále generuje mnoho nových nemocných a hospitalizovaných.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme