Kácení v rezervaci u Doks mělo ochránit nejcennější stromy před kůrovcem, tvrdí ministerstvo

Kácení stromů v Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku mělo zamezit šíření kůrovce do nejcennějších částí tohoto území. Výjimka byla udělena pouze pro nahodilou těžbu kůrovcového dříví. Uvedla to Dominika Pospíšilová z tiskového odboru ministerstva pro životní prostředí. Hnutí Duha ve čtvrtek uvedlo, že masivní těžba smrků na pozemcích Vojenských lesů a statků tuto rezervaci poničilo.

Doksy (Českolipsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení stromů v Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku

Kácení stromů v Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku | Zdroj: Hnutí Duha

Kácení v rezervaci probíhalo se souhlasem orgánů ochrany přírody. „Klíčové je, že převážnou většinu smrkového porostu této národní přírodní rezervace tvoří monokulturní uměle vysazené smrčiny, přirozené podmáčené smrčiny tvoří menší část,“ uvedla Pospíšilová.

Pro zvířata v přírodní rezervaci Milovice vybagrovali tůně na vodu. Žijí v nich i vzácní korýši

Číst článek

„Dlouhodobým cílem ochrany přírody je proto nahradit tyto porosty lesem s vhodnější druhovou skladbou pro toto vzácné území, kůrovec tento proces náhrady urychlil,“ dodala.

Zároveň šlo podle ní o zamezení šíření kůrovců na jih této rezervace, tedy do cenných podmáčených smrčin. „Udělená výjimka má přísná pravidla – mohou se kácet jen aktivní kůrovcové stromy, nekácí se jiné druhy dřevin, část dřeva se ponechává odkorněná na místě,“ uvedla Pospíšilová.

Hnutí Duha žádá ministerstvo, aby dosavadní postup těžařů a Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj prošetřilo a zachránilo zbytky podmáčených smrčin, které jsou součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Podle Pospíšilové si už vyžádali informace od Agentury ochrany přírody a krajiny. „Po jejich posouzení budeme moci k danému případu učinit závěr,“ dodala.

V Česku vzniknou kvůli boji s kůrovcem dvě zóny, kalamita zasahuje do sedmi krajů

Číst článek

Pochybení už ve čtvrtek odmítly i Vojenské lesy a statky. Mluvčí Jan Sotona uvedl, že rozsah těžby i provedení průběžně s orgány ochrany přírody úzce konzultují. „Podle jejich stanoviska zásahy Vojenských lesů a statků nedochází k poškozování předmětu ochrany přírody v dané rezervaci, navíc jsou časovány do období, kdy je jejich vliv na život vzácných živočišných druhů v lokalitě minimální,“ uvedl.

Za loňský rok bylo v lokalitě podle zjištění ekologů vytěženo přes 9000 krychlových metrů dřeva převážně v podmáčených smrčinách v okolí Břehyňského rybníka, kde vychovávají mláďata jeřábi popelaví nebo vlci. Těžba pokračovala i letos.

Národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala v sobě spojuje škálu biotopů typických pro Dokeskou pahorkatinu, od vodní plochy, rákosin a přilehlých mokřadů Břehyňského rybníka po pískovcové skalní město Pecopala, porostlé kyselými i květnatými bučinami a bory.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme