Rodiče, kteří zůstanou s dětmi doma kvůli povodním, mají nárok na ošetřovné

Kvůli povodním jsou uzavřené školky a školy. Rodiče, kteří nemají hlídání a zůstanou s dětmi doma, mají nárok na ošetřovné. Můžou se doma u dítěte i vystřídat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rodiče | Foto: Filip Jandourek

„Když jsem se večer dozvěděla, že školku zavřou, tak jsem si uvědomila, že nevím, co v tu chvíli mám dělat s dítětem, protož když je nemocné, tak zůstanu doma na ošetřovačce, jenže v tu chvíli jsem si říkala: ‚Á, kdo mi to dítě pohlídá?‘,“ říká maminka šestiletého chlapečka Helena.

Stejný problém jako ona mají stovky rodičů v zatopených oblastech. Zákon na to pamatuje.

V případě, že je škola nebo školka zavřená pro nepředvídanou událost, jakou povodně bezpochyby jsou, nemusí rodiče s dětmi zůstat doma úplně zadarmo. Pokud jsou děti ve věku do deseti let, mohou si požádat o ošetřovné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Věry Masopustové o možnostech rodičů získat ošetřovné v Ranním Radiožurnálu

„Potvrzení vystaví pověřená osoba školy nebo školky, která zařízení provozuje. Ošetřovné vyplatí okresní správy sociálního zabezpečení nejpozději do jednoho měsíce od data, kdy obdržely kompletní doklady,“ vysvětlila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Dodala, že zaměstnanec by měl do potvrzení doplnit potřebné údaje a pak ho předat zaměstnavateli, který ho předá okresní správě sociálního zabezpečení.

„Výše ošetřovného činí 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu,“ řekla Jana Buraňová.

Ošetřovné mohou rodiče čerpat maximálně devět dní, samoživitelé pak šestnáct.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme