‚Persona non grata‘. Česko v souvislosti s ‚ricinovou kauzou‘ vyhostilo dvojici ruských diplomatů

Česko vyhostilo dva pracovníky ruské ambasády v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. V pátek to oznámili na společné tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:19 5. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš

Ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Dva pracovníci ruského velvyslanectví byli podle premiéra Andreje Babiše prohlášeni za persona non grata, tedy nežádoucí osoby.

„Z informací a předložených důkazů od Bezpečnostní informační služby jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ uvedl Babiš.

Policie řeší výhrůžky zaměstnanci ruské ambasády, řekl Petříček. Dialog s ruskou stranou stále nezačal

Číst článek

Česko podle něj nemůže na svém území tolerovat podobné akce. „Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních služeb také komplikace v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice. Jsme svrchovaný stát a takové činy nejsou přijatelné,“ dodal Babiš.

„Měli jsme snahu nepříjemnou situaci vyřešit diplomaticky. Opakovaně jsme tak komunikovali s ruským velvyslanectvím. Diplomatické řešení ale nebylo možné, Ruská federace nám nedala jinou možnost. K vyhoštění diplomatických zástupců přistupujeme zřídka a po velmi zralé úvaze,“ konstatoval šéf české diplomacie Petříček.

Ruské velvyslanectví v ČR považuje zmíněné vyhoštění dvou diplomatů za nepřátelský krok, který byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích. Velvyslanectví to v pondělí uvedlo na svém facebooku.

Česko tak podle něj učinilo i s vědomím, že z ruské strany bude pravděpodobně následovat reciproční krok. V diplomacii je obvyklé, že na vypovězení diplomatů druhý stát reaguje stejně.

Bezpečnostní informační služba nechtěla kroky komentovat. Podle mluvčího Ladislava Štichy naplnila své zákonné poslání. „Premiér uvedl dostačující informace a z naší strany není třeba žádný další komentář,“ dodal.

Kauza ricin

O příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal koncem dubna týdeník Respekt. Přicestovat měl před několika týdny s diplomatickým pasem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Petříček. Zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat.

Babiš ke sporům s Ruskem: Jsme svrchovaný stát, nenecháme se ovlivňovat cizími mocnostmi

Číst článek

Policejní ochranu ale ve stejné době dostali pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), které Rusko kritizuje kvůli krokům jejich úřadů.

Ruské velvyslanectví v Praze se pak obrátilo na české ministerstvo zahraničí kvůli ochraně svého diplomata. Ambasáda v prohlášení na svém facebooku uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému a nepodloženému obvinění z útoku na pražské politiky čelí výhrůžkám. Případem se začala zabývat policie. Deník N pak uvedl, že čeští policisté jednoho z diplomatů opravdu střeží, úřady to oficiálně nekomentovaly.

Vztahy Česka a Ruska

Mezi Českem a Ruskem jsou nyní napjaté vztahy. Rusko a jeho přívrženci kritizují Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi.

Novotný je terčem kvůli pamětní desce protisovětským vlasovcům, kteří se podíleli na konci druhé světové války na osvobození Prahy. Rusko je ale považuje za kolaborantskou ozbrojenou formaci vytvořenou nacistickým Německem.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme