RWE Transgas má od státu další výhodu

Česká republika už podruhé zvýhodnila monopolního distributora zemního plynu společnost RWE Transgas. Zemní plyn má být zanedlouho vyjmut ze zákona o spotřební dani. A bude ho upravovat samostatný daňový předpis. Zatímco plyn na topení bude zdaněn 30 korunami na megawatthodinu takzvaného spalného tepla, u plynu do aut zůstane v kolonce daň opět nula.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

RWE Transgas

RWE Transgas | Foto: Marián Vojtek

Tento postup kritizuje Česká asociace LPG. Její produkt totiž na rozdíl od zemního plynu podléhá standardní spotřební dani. Asociace LPG navíc tvrdí, že Česká republika porušuje zvýhodněním zemního plynu směrnice Evropského společenství.

"Stát nerespektuje podle našeho názoru směrnici Rady evropského společenství, která mu sice umožňuje poskytnout v určitých případech nulové spotřební a ekologické daně pro určitá paliva, ale současně také říká, že pro pro obdobná paliva by měl stát nastavit obdobné podmínky a obdobné daně."

Ministr životního prostředí Martin Bursík ale tvrdí, že je všechno v pořádku: "Já rozumím tomu, že se ozývají. Evropská politika v oblasti podpory alternativních zdrojů, tak, jak říká Bílá kniha dopravy a koncepční dokumenty z oblasti energetiky, se soustřeďuje na obnovitelné zdroje energie a z alternativních paliv na zemní plyn. A nikoli na propan butan, neboli LPG.

S tímto argumentem aleČeská asociace LPG nesouhlasí. LPG je totiž stejně jako stlačený zemní plyn považován za alternativní palivo. Konstatuje to například analýza profesora Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Gustava Šebora, kterou má rozhlas k dispozici.

Více se dočtete ZDE.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme