Šéf NKÚ dostal za odmítnutí auditu podmíněný trest

S osmiměsíční podmínkou odešel od soudu šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Trestní senát ho uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby za to, že Dohnal odmítl vydat kontrolnímu výboru poslanecké sněmovny podklady k auditu hospodaření NKÚ.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal prezident nejvyššího kontrolního úřadu

František Dohnal prezident nejvyššího kontrolního úřadu | Foto: Filip Jandourek

Poslanci tak chtěli prověřit, jestli úřad neplýtval státními penězi. Dohnal odmítnutí zdůvodnil tím, že by prověrka narušila nezávislost úřadu.

Kontrolní výbor Dohnalovi za odepření součinnosti nejprve uděloval pokuty. Když ani ty ho nepřiměly ke spolupráci, podal na něj člen sněmovního výboru další trestní oznámení, které vyústilo až v obžalobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o druhé byli předseda sněmovního výboru Vojtěch Filip a advokát Františka Dohnala Václav Vlk.mp3

Verdikt je ale nepravomocný. Proti verdiktu se odvolal obžalovaný i státní zástupkyně Jiřina Fronková, která požadovala přísnější potrestání.

„Určitě vyšší, protože právní kvalifikace tak, jak jsme podávali obžalobu, tak trestní sazba je 2 roky až 10 let,“ řekla Fronková.

Advokát Františka Dohnala Václav Vlk je přesvědčený, že tento spor o výklad zákona a pravomocí nepatří před trestní senát a hodlá rozsudek zvrátit u vyšších instancí.

„Ústavní soud to řekl jasně. Projděte všemi soudy, které tady jsou. My jsme před dvěma lety podali civilní žalobu, kdyby civilní soud rozhodl, vůbec jsme před trestním soudem nestáli,“ tvrdí advokát.

Pokud by dnešní verdikt potvrdil i odvolací soud, znamenalo by to, že František Dohnal přijde o podmínku bezúhonnosti a musel by v čele kontrolního úřadu okamžitě skončit.

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

Může sněmovna kontrolovat NKÚ?

„Jsem rád, že soud uznal to, že svým chováním František Dohnal způsobil vážnou poruchu fungování jiného veřejného orgánu moci - Poslanecké sněmovny. My jsme jediným orgánem, který může kontrolovat příslušnou kapitolu Nejvyššího kontrolního úřadu, taky tak činíme, a i my máme svoji politickou odpovědnost, ať už jde o kteroukoli politickou stranu,“ říká předseda sněmovního výboru Vojtěch Filip.

Podle advokáta Václava Vlka je Poslanecká sněmovna zákonodárný sbor a ne kontrolní:

„Pokud je to Nejvyšší kontrolní úřad, tak to má být nejvyšší úřad a ne druhý nejvyšší kontrolní úřad. Poslanecká sněmovna není nikdy z logiky věci zodpovědná za svoji činnost. To znamená, je to zákonně nezodpovědný kontrolor, který nemůže být nikdy postižen, nemá žádnou odpovědnost.“

František Dohnal kontrolu odmítl s tím, že zákon neříká, jakým způsobem má být provedena a že by český úřad mohli zkontrolovat jeho polští a rakouští kolegové.

Dohnal nemá vyhráno ani v prvním případě užívání údajně nepřiměřeného bytu. Odvolací soud totiž zprošťující rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Igor Maňour, Martin Drtina, Martin Křížek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme