Senátor Novák byl obviněn z korupce

Policie obvinila senátora ODS Alexandra Nováka z přijetí úplatku. Jako starosta Chomutova měl inkasovat nejméně 41 milionů korun za zprostředkování prodeje akcií energetických a plynárenských podniků z majetku města. Senátorovi hrozí až osm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Novák | Foto: Senát ČR

Policisté začali Nováka vyšetřovat kvůli čtyři roky starému prodeji akcií Severočeské energetické a.s. a Severočeské plynárenské a.s. v majetku města německé společnosti VNG-Verbunden Gaz. Nováka prodejem akcií pověřilo chomutovské zastupitelstvo. Měl je prodat za minimální cenu 3000 korun za kus a prodal je za 4750 korun za kus.

Obchod zprostředkovala firma, která za to získala od kupce neupřesněnou provizi. Podle policie pak prostředník větší část sumy poslal na Novákův soukromý účet v Rakousku. Policie Nováka také podezírá z porušení devizového zákona, neboť existenci zahraničního účtu neohlásil.

Novák stále trvá na své nevině a tvrdí, že jde o politickou kauzu. Za obviněním prý stojí bývalý sociální demokrat a místostarosta Chomutova Jaroslav Říha, který o funkci přišel s příchodem Nováka do čela radnice. Peníze prý nedostal jako provizi za prodej akcií, ale jako platbu od obchodního partnera, který Novákově firmě dodává technologie pro čerpací stanice.

Stíhání umožnil senát počátkem listopadu, když jej imunitní výbor vydal k trestnímu stíhání. Stal se třináctým zákonodárcem zbaveným imunity. Naposledy byl vydán ke stíhání bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme