Senátoři se snaží zařadit domácí násilí mezi trestné činy

Senátoři pracují na zařazení domácího násilí do našeho trestního řádu. Jejich novela trestního práva by měla být hotova za několik měsíců. Senátoři do ní totiž zapravovávají připomínky soudců, policie i nevládních organizací, které poskytují pomoc obětem domácího násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer st.

Nevládní organizace jako například společnost ROSA nebo Bílý kruh bezpečí hlásí stále více lidí, kteří se stávají obětí dlouhodobé fyzické, psychické, sexuální, ekonomické či jiné formy násilí v domácnosti od blízké osoby. Policie je často v takovýchto případech bezmocná. Přitom nejvíce jsou chováním domácího agresora podle Aleny Plškové z policejního prezídia poškozeny děti, a to na celý život.

"Aby policista, který má řešit tuto situaci, měl možnost a mohl tomu podezřelému nebo agresorovi uložit například formou nějakého předběžného opatření vydat zákaz zdržovat se v místě nebo v bezprostřední blízkosti tohoto místa, pokud lze předpokládat, že dojde bezprostředně k nebezpečnému jednání, které ohrožuje život, zdraví nebo svobodu druhé osoby."

Senátoři se pokusili definovat domácí násilí jako trestný čin. Novelu je však třeba promítnout i do všech souvisejících norem. Proto budou zákonodárci na své předloze ještě pracovat, především spolu s Ministerstvem spravedlnosti.

Průlom v právním řádu chápe specialistka na rodinné právo docentka Senta Radvanová z pražské právnické fakulty za satisfakci těm dřívějším obětem domácího násilí, které nakonec bezvýchodnou situaci řešili vraždou agresora. "Násilí vyvolalo násilí, to je nejstrašnější prohra práva."

Dnešní trestní stíhání domácího násilníka je totiž podmíněno souhlasem oběti. Ta ale často svůj souhlas nedá či ho odvolá, protože ji k tomu její dosavadní agresor násilím donutí.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme