Sněmovna podpořila první krok k rušení druhého penzijního pilíře

Poslanci odstartovali první krok k zrušení druhého penzijního pilíře. Přes nesouhlas pravice poslala návrh zákona, který má zamezit vstupu dalších klientů, do dalšího projednávání. To ale nebude tak rychlé, jak vládní koalice chtěla. Pravicová opozice dnes ve sněmovně totiž vetovala zrychlené projednání normy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš při jednání ve sněmovně

Ministr financí Andrej Babiš při jednání ve sněmovně | Zdroj: ČTK

TOP 09 a ODS vetovaly jak schválení normy už v prvním čtení, tak zkrácení lhůt pro projednání ve výborech.

„Druhý pilíř byl první krok k reformě důchodového spoření. Umím si představit, že to někdo zruší, když řekne co místo toho,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

V tzv. druhém pilíři si lidé mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého.

„Ale vláda dělá krok zpět bez jakékoli náhrady. To je něco, s čím nelze souhlasit a nelze souhlasit ani s jakýmikoli podpůrnými kroky tohoto rozhodnutí.“

Pravicové opozici vadí, že vláda nepřipravila další kroky k tomu, jak peníze do státního důchodového systému zajistit. Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO se peníze na důchody najdou:

„Já si myslím, že kromě třetího pilíře nevymyslíme vůbec nic. Skutečně potřebujeme vybrat daně, restrukturalizovat finanční správu. Ty peníze tady jsou, je třeba projednat zákony, které navrhuje ministerstvo financí. Ale to všechno se samozřejmě projeví až někdy v roce 2017.“

Schodek důchodového systému neudržitelně roste, varoval NKÚ

Číst článek

To, že vláda nemá připravené další kroky k posílení státního penzijního systému, kritizovali i komunisté.

„Urychleně rozhodnout o podobě ukončení druhého pilíře, a to tak, aby nedošlo ke zbytečným arbitrážím,“ popsal poslanec KSČM Jiří Dolejš, co by měl teď Sobotkův kabinet dělat.

Podle vládního návrhu novely se nynější klienti druhého pilíře budou moci v souvislosti s jeho zrušením rozhodnout, zda budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti poštou, převést na svůj účet, nebo do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření.
Pramen: ČTK

„A především dobudovat systém jako celek. To znamená, kde vzít peníze na stabilní první pilíř a do jaké míry, v jaké intenzitě motivovat třetí, dobrovolný pilíř – takzvaný připojištěnecký.“

Stejně jako KSČM i hnutí Úsvit zrušení spoření do soukromých fondů podporuje. Spolu s další opozicí chce ale vědět, jak vláda vyřeší deficit ve státním penzijním systému.

Úsvit sází podle svého šéfa Tomia Okamury na podporu rodin s dětmi. „Stát musí podpořit řádné rodiny vychovávající řádně děti. A samozřejmě pokud možno vícečetné rodiny, abychom vůbec průběhový systém udrželi,“ míní Okamura.

Rozdíl příjmů a výdajů v hospodaření systému důchodového pojištění | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme